1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Disiplin Kurulu ve Savcıların Artan Mesaisi
Disiplin Kurulu ve Savcıların Artan Mesaisi

Disiplin Kurulu ve Savcıların Artan Mesaisi

Davutoğlu ve Yeneroğlu’na kapıyı gösteren zihniyetin şimdi de Bülent Arınç'ı kapı dışı etmeyi çözüm zannettiğini belirten Kenan Alpay “Bu fanatik mantık ve söylem siyaseti ihya etmez ancak hızla iflasa sürükler.” diyor.

05 Kasım 2019 Salı 14:37A+A-

Kenan Alpay’ın yazısı şöyle:

Disiplin Kurulu ve Savcıların Artan Mesaisi

Olur olmaz her meselede savcıları göreve çağırmak, disiplin kurullarını harekete geçirmek karşı konulamaz bir moda oldu neredeyse. Şiddet, tehdit, hakaret veya benzeri suçlar için savcılara çağrı yapmaktan daha doğal bir seçenek yok elbette. Ancak işi şirazesinden çıkarıp mevcut hâkim söylemin, ülkeye egemen olan siyasal atmosferin aksine konuşmalar yapan insanlar hakkında “savcılar ne duruyorsunuz, derhal bir soruşturma açsanıza” tadında feryad figan çağrılar yapan nöbetçi muhbirlik meşrebine itibar etmenin de hiç âlemi yok.

En sert itiraz ve eleştirileri hatta tekzip ve protesto hakkını makul bir tartışma zemininde boşa çıkarmak yerine savcılık ve polis marifetiyle susturmaya teşebbüs etmek kadar hukuk devleti aleyhine işleyen bir seçenek az bulunur. Ne var ki Türkiye’nin sabıkası bu yanlış seçenekte ısrar sonucu son derece acı ve utanç verici tecrübelerle kabarmıştır. (…)

YAZININ DEVAMI >>>