1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Halep'te İlerliyor
Direnişçiler Halep'te İlerliyor

Direnişçiler Halep'te İlerliyor

Halep'te direniş birliklerinin düzenlediği ortak operasyon kapsamında, tarihi "Eski Halep" bölgesindeki Esed güçlerinin karargahlarına saldırı düzenlendi.

29 Nisan 2015 Çarşamba 15:18A+A-

Suriye'de uzun bir zamandan beri rejim güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kalan Halep'te direniş birlikleri tarihi "Eski Halep" bölgesinde Esed güçlerinin karargahlarına saldırarak rejimin kent merkezinde kontrol ettiği bölgelere doğru ilerlediği bildirildi. 

Rejim güçleri, her gün Halep'te direnişçilerin kontrolünde olan bölgelere "varil ve vakum bombası" saldırırken direnişçi birlikler ise kentin kontrolünün tamamen sağlanması için ortak operasyon yapma kararı aldı.

Halep'teki en etkin muhalif gruplardan Özgür Suriye Ordusu'na bağlı (ÖSO) Birinci Alay'ın saha komutanlarından Yüzbaşı Ebu Yasir, Birinci Alay ile Ahraru'ş Şam İslami Hareketi ile birlikte Eski Halep bölgesinde ortak operasyon düzenlediklerini, saldırılarında Esed güçlerinin karargahlarının hedef alındığını kaydetti. Ebu Yasir, binaların altına kazdıkları tünellere yerleştirdikleri patlayıcıların infilak etmesi sonucu yıkıldıklarını belirtti.

Yasir, "Karargahların çökmesinden sonra Eski Halep bölgesinde terk edilmiş olan evlerin duvarlarında açtıkları geçitler yoluyla rejim güçleri karşısında başarı elde ettiklerini" dile getirdi. Yasir, "Patlayıcılarla havaya uçurulan karargahlarda 76 rejim askeri öldü" diye konuştu.

"Hedefimiz Halep'i kurtarmak ve sivilleri korumaktır"

Suriye'de direniş gruplarının Halep ilinde kurduğu "Halep Fetih Ordusu" operasyon birimi komutanı Binbaşı Yasir Abdurrahim de, "Hedefimiz Halep'i kurtarmak ve sivilleri korumaktır" dedi.

Aynı zamanda Feylaku'ş Şam (Şam Kolordusu) Halep Bölge Komutanı olan Abdurrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Operasyon birimimiz, Halep'i kurtarmak için gerçekleştirilecek operasyon için tüm  muhalif grupların güçlerini birleştirmeye çabalıyor. Operasyondan sonra kentin yönetimini bu gruplar üstlenecek" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT