1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Halep'te İki Bölgeyi Ele Geçirdi
Direnişçiler Halep'te İki Bölgeyi Ele Geçirdi

Direnişçiler Halep'te İki Bölgeyi Ele Geçirdi

Halep’te Esed rejimine karşı savaşan direnişçiler, kentin stratejik öneme sahip Micbel ve Menaşir bölgelerini ele geçirdiğini duyurdu.

05 Ocak 2015 Pazartesi 21:09A+A-

Al Jazeera Halep muhabirinin aktardığı bilgilere göre, direnişçiler Halep’in kuzeyinde ve Handarat Kampının etrafında yer alan Micbel ve Menaşir bölgelerini ele geçirdiğini duyurdu.

Kentteki direniş güçlerinin çatı birliği ‘Şam Cephesi’nin basın sorumlularından Salih Anadani ise, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, cephe birliklerinin rejim güçlerine saldırarak, ‘bölgedeki tüm askeri noktaların denetimini’ ele geçirdiğini ifade etti.

Adnani, "İslami Cephe, Mecbel bölgesinde rejime ait tüm noktaların kontrolünü sağlayarak, 20 rejim askerini öldürdü. Bir tankla çok sayıda askeri mühimmat ele geçirdi. Bölgede çatışmalar devam ediyor" dedi.

Handarat ve Şeyh Nacar bölgesinde bulunan rejime bağlı güçlerin de direnişçilerin olduğu yerleri topçu ateşiyle vurduğunu aktaran Anadani, rejimin saldırılarında da direnişçilerden yaralananların olduğunu söyledi.

Mecbel ve Menaşir bölgeleri, rejim ordusunun ele geçirmeye çalıştığı Handarat kampının ve kent ile kırsalının arasında bağlantı yolu Kastillo yolunun yakınında yer alıyor.

Halep'te yaklaşık bir yıldır süren rejim kuşatması son haftalarda yoğunlaştı. Muhalifler Halep merkezini diğer bölgelere bağlayan 4 kilometrelik bir koridorda direnişini sürdürüyor.

Şam rejimi daha önce de Humus'ta benzer bir şekilde yaklaşık iki yıl boyunca kuşatma uygulamış ve bölgede büyük bir insani dram yaşanmıştı.

Kuşatma altında tuttuğu bölgelere ilaç ve gıda girişine izin vermeyen rejim güçleri, bu şekilde kenti teslim olmaya mecbur bırakma politikası güdüyor.

Rejimin Humus'ta uyguladığı abluka, Cenevre 2 Konferansı'nda da gündeme gelmiş, varılan anlaşma ile bölgeye gıda ve insani yardım girişine bir süre izin verilmişti.

HABERE YORUM KAT