1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Halep'te 195 Rejim Askerini Öldürdü
Direnişçiler Halep'te 195 Rejim Askerini Öldürdü

Direnişçiler Halep'te 195 Rejim Askerini Öldürdü

Suriye'de direnişçilerin çatı birliği Şam Cephesi'ne bağlı birliklerin, Halep'in kuzeyinde denetimi tekrar sağlayarak, 195 askeri öldürdüğü bildirildi.

18 Şubat 2015 Çarşamba 10:15A+A-

Suriye'de direnişçilerin çatı birliği Şam Cephesi'ne bağlı birliklerin, Halep'in kuzeyinde Esed güçlerinin ele geçirdiği köy ve beldelerin denetimini tekrar sağlayarak, 195 askeri öldürdüğü bildirildi.

Şam Cephesi'ne bağlı İslami Cephe'nin basın sorumlularından Salih Anadani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hizbullah, İran, Irak ve Afgan Şii destekli rejim güçlerinin, Halep'in kuzeyindeki Melah bölgesi, Hrdeteniyen köyü, Riytan beldesinin ele geçirmesinden sonra şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.

Çatışmalarda direnişçilere bağlı birlik ve tugayların Melah bölgesinde 90, Riytan beldesinde 60 ile Raşiddin köyünde de 45 rejim askerinin hayatını kaybettiğini, onlarca askerin ise direnişçilere esir düştüğünü anlatan Anadani, şöyle ifade etti:

"Riytan, Deyr Zeytun, Başköy, Hrdeteniyen köyüne girilmesinden sonra direnişçiler, Esed güçlerine tank, havan topu, roket ve doçkalarla saldırdı. Direnişçiler Melah bölgesinde tarım bölgelerinden ilerleyerek Esed güçlerinin bulunduğu bölgelere ağır silahlarla saldırdı. Saldırılarda Şam yönetimi büyük zayiatlar verdi."

Anadani, Halep'in kuzeyinde Şam Cephesi'ne bağlı birliklerle Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirterek, silahlı muhaliflerin Başköy, Reytan beldesi ile Raşiddin köyünün kontrolünü tekrar sağladığının altını çizdi.

Hrdeteniyen köyü çevresinde iki taraf arasında yoğun çatışmaların devam ettiğini dile getiren Anadani, Halep'in kuzeyinde çatışmalar nedeniyle bağlantı yollarının zaman zaman kesildiğini aktardı.

Daha önce Şam Cephesi'nin saha komutanı Ebu Ubeyde, Halep'in kuzeyindeki çatışmalarda Melah bölgesinde 150 rejim askerinin öldürüldüğünü duyurmuştu.

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT