1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Dink Davasında Temyiz Süreci de Var!"
Dink Davasında Temyiz Süreci de Var!

"Dink Davasında Temyiz Süreci de Var!"

Hrant Dink kararının nihai bir karar olmadığını söyleyen Erdoğan, "Bunun temyizi söz konusu." dedi.

19 Ocak 2012 Perşembe 09:22A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hrant Dink davasına ilişkin, "Gerek televizyon yayınlarında, gerekse okuduğum gazetelerde kamuoyunda tabi vicdani noktada bir rahatsızlık söz konusu. Tabi bu karar nihai bir karar değil. Bunun temyizi söz konusu. Temyizden ne çıkacağını şuanda kestirmek o da mümkün değil" dedi.

Başbakan Erdoğan, Kanal D Haber'de Mehmet Ali Birand'ın sorularını cevapladı. Erdoğan'a yöneltilen sorulardan biri, 'devlet kendi içindeki sorumluları yeteri kadar incelemedi, sorumluların üzerine gitmesi gerekirdi' konusu oldu.

Erdoğan da, "Yargı, yürütme olarak bizden ne istediyse onu yerine getirdik" cevabını verdi.

Başbakan Erdoğan, "Gazetelere göz attığınızda Hrant Dink kararı çoğu kimsenin vicdanına oturmadı. Siz nasıl karşıladınız?" şeklindeki soruya, "Gerek televizyon yayınlarında, gerekse okuduğum gazetelerde kamuoyunda tabi vicdani noktada bir rahatsızlık söz konusu. Tabi bu karar nihai bir karar değil. Bunun temyizi söz konusu. Temyizden ne çıkacağını şuanda kestirmek o da mümkün değil. Temyiz bu karar noktasında çok daha farklı bir kararı verebilir. Bunu da şuanda tabii temyize gidecek bir süreç olduğu için burada yorumlamamız doğru değil. Ama ben her şey burada bitmediği için bu noktada temyiz sürecini izlemekte takip etmekte fayda olduğuna inanıyorum. Tabiî ki adalet bir noktada bulur" cevabını verdi.

Erdoğan, ''Bu konuyla ilgili olarak devlet bir defa yargıyla müşterek çalışmalarını yaptı. Yargı da zaten devletin bir unsuru. Dolayısıyla burada neyi kastediyorlar onu bilemem. Ama bununla ilgili biz yürütme olarak bize ne dendiyse, bizden ne istendiğiyse bu çalışmaların hepsi yapıldı ve yakalama sürecinden tutunuz, ondan sonraki diğer vesaire tüm bunlara baktığımızda istenen ne olmuşsa bunlar yerine getirilmiş ve diğerlerinin de biliyorsunuz yargılama süreci bu şekilde devam etmiştir'' dedi.

"HER ŞEY BİTMEDİ"

Davada verilen kararla ilgili temyiz sürecinin bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, ''Temyiz bu karar noktasında çok daha farklı bir kararı verebilir. Şu anda temyize gidecek bir süreç olduğu için bunu da yorumlamamız doğru değil. Ama ben, her şey burada bitmediği için bu noktada temyiz sürecini izlemekte, takip etmekte fayda olduğuna inanıyorum. İnanıyorum ki adalet bu noktada yerini bulur.

"BİZ YAKALADIK, YARGI SÜRECİ UZADI"

Burada beklentiler çok çok farklı. O beklentilere kısmen katılmak mümkün olduğu gibi geneline katılmam mümkün değil. Örneğin, 32 saatte bu işin failini yakalamış bir hükümetiz biz. Ondan sonrası yargıya ait bir süreçtir. Ama yargıya ait süreç uzamıştır. Hemen hemen 5 yıl oldu bu süreç. Dolayısıyla biz bu süreç içerisinde yargıdan yürütmeye ne intikal etmişse veya yürütmeden ne istenmişse yürütme bunların hepsini yerine getirmiştir. Bundan sonra böyle bir şey olacak olursa yine yerine getirmeye devam eder.''

"KARAR İÇİNİZE SİNDİ Mİ?"

''Karar içinize sindi mi?'' sorusuna Erdoğan, ''Az önce de ifade ettiğim gibi kamuoyu vicdanı rahat değil ama faille ilgili verilmiş olan bu ceza, bundan daha başkası olmaz zaten ağırlaştırılmış müebbet hapis, idam olmadığına göre, bundan daha başka ceza verilemez'' cevabını verdi.

Başbakan Erdoğan, "Devlette kendi içerisindeki sorumluları yeteri kadar incelemedi görüşü var kamuoyunda" iddialarına ise, "Konuyla ilgili olarak devlet bir defa yargıyla ilgili müşterek çalışmalarını yaptı. Yargı da zaten devletin bir unsuru. Dolayısıyla burada tabii neyi kastediyor bunu bilemem. Ama bununla ilgili biz yürütme olarak bahsediyorum, yürütme olarak bize ne dendiyse bizden ne istendiyse bu çalışmaların hepsi yapıldı. Yakalama sürecinden tutunuz, bundan sonraki diğer vesaire tüm bunlara baktığımızda yine istenen ne olmuşsa bunlar yerine getirilmiş, onun için de diğerlerini de biliyorsunuz yargılanma süreci bu şekilde devam etmiştir" diye cevap verdi.

 

HABERE YORUM KAT