1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. "Davalar Açılınca Yetkileri Kullanmaktan Çekindiler"
"Davalar Açılınca Yetkileri Kullanmaktan Çekindiler"

"Davalar Açılınca Yetkileri Kullanmaktan Çekindiler"

Adalet Bakanı Bozdağ, "Bu düzenleme kayyımların işlerini baskıdan, korkudan, tehditten uzak yapması için getirilmiştir" dedi.

18 Haziran 2016 Cumartesi 03:43A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Danıştay Kanununda değişiklik öngören tasarıdaki, "kayyımların görevleriyle ilgili iş ve işlemlerinden dolayı tazminat davalarının devlet aleyhine açılmasını ve devletin ödediği tazminatı kayyımlara rücu etmesini" öngören düzenlemenin; kayyımların işlerini baskıdan, korkudan, tehditten uzak yapması için getirildiğini söyledi.

Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının, dün sabah saat 10.30'da TBMM Adalet Komisyonunda başlayan görüşmeleri 15 saat sürdü.

Muhalefet, tasarının her maddesi üzerinde değişiklik önergesi verdi ve bazı maddeler üzerinde uzun süren konuşmalar yaptı. Tasarı, bazı değişiklik önergeleriyle kabul edildi.

Tasarının, "kayyım atanan şirketlerin, yönetim organının yetkileriyle birliktekayyıma devredilmesi ile kayyımların görevleriyle ilgili iş ve işlemlerinden dolayı tazminat davalarının devlet aleyhine açılmasını ve devletin ödediği tazminatı görevini kötüye kullanan kayyımlara rücu etmesini" öngören maddesi, komisyonda uzun süre tartışıldı.

CHP'li milletvekilleri, bu düzenlemeye itiraz etti.

CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, paralel yapının kaynaklarını kesmek için getirilen bu düzenlemenin, ticaret özgürlüğü ve güvenliğini yok eden bir düzenleme olduğunu savundu.

"Kayyımların iş başına getirildiği şirketlerin iflasa sürüklendiğini görüyoruz." diyen Yüksel, "Bu düzenlemeye göre, devlet herhangi bir şirketin zararını ödeyecek ama bunu kayyıma rücu edebilmesi için kayyımın görevini suistimal etmesi gerekecek. Kayyımlar, 'şu anda siz bize bunları yaptırıyorsunuz ama yarın ne olacak?' dedikleri için bu düzenlemeyi getiriyorsunuz." ifadesini kullandı.

"Davalar açılınca yetkileri kullanmaktan çekindiler"

Bakan Bozdağ da bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

Bekir Bozdağ, TMSF ile ilgili bir kanun çıktığını anımsatarak, "TMSF pek çok iş yaptı ama o iş yapanlarla ilgili davalar açılınca kanunun verdiği yetkileri kullanmaktan çekindiler. Bu sefer TMSF amacına uygun işler yapamadı, daha sonra bu teminat getirildi ve TMSF, Türkiye'nin milyarlarca dolar zarara uğramasının önüne geçen cesur kararlar aldı, adımlar attı." diye konuştu.

Kayyımların, atandıkları yerlerle ilgili olarak, soruşturmanın da bir parçası haline geldiklerini belirten Bozdağ, "Çünkü soruşturma makamına yardımcı oluyorlar." dedi. Bekir Bozdağ, kayyımların pek çok tehdit altında olduğunu, zaman zaman, "siz şu kararı alırsanız, size şu davayı açarız." tehdidiyle karşılaştıklarını vurguladı.

Adalet Bakanı Bozdağ, kayyımlarla ilgili pek çok şikayetler ve hukuk davaları olduğunu, bu nedenle de kayyımların görevlerini yapamadığını ve yasamanın verdiği yetkileri doğru kullanmakta çekingen davrandığını söyledi.

Bozdağ, şöyle konuştu:

"Bu düzenleme onların işlerini baskıdan, korkudan, tehditten uzak yapması için getirilmiştir. Devlet onlara rücu edecektir. Aynı rücu, hakimler ve savcılar için de var. Maliye, ödemeyi yaptıktan sonra bir yazı gönderiyor, HSYK rücu edilip edilmeyeceğine karar veriyor, rücu edilmesine karar verdiği zaman bu süreç işletiliyor. Bu kararların hepsi de süre dolmadan alınıyor."

AA

HABERE YORUM KAT