1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Darfur'da Ramazan... (Foto)
Darfurda Ramazan... (Foto)

Darfur'da Ramazan... (Foto)

Sudan’ın Darfur eyaleti bir Ramazan’a daha sefalet ve yokluk içerisinde girdi... Ramazan’ın rahmeti ve bereketi Darfurlu çocukların yüzlerini de güldürdü.

17 Ağustos 2010 Salı 11:39A+A-

Türkiye'den giden yardım ekipleri, Darfurlu çocuklara bayramlık elbiseleri hediye etti. Ailelerine gıda yardımında bulundu.

Darfur'da 2003 yılında yaşanan iç çatışmalar 4.5 yıl sürmüş, çatışmalarda 200 bin kişi ölmüş, 4 milyon kişi insani yardıma muhtaç hale gelmişti. Çatışmalar bitti, sular duruldu. Ancak bölgedeki sefalet ve fakirlik devam ediyor.  Çatışmalardan kaçarak mülteci kamplarına sığınan 3 milyon insan güvenlik gerekçesiyle köylerine dönmek istemiyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, Ramazan'da Darfurlu çocukların yüzlerini bir nebze güldürebilmek için bölgeye gitti. 83 bin kişinin yaşadığı Otaj kampında toplu iftar yemeği verildi. Diğer kamp ve bölgelerde mülteci ailelere gıda dağıtımları yapıldı. 280 yetime bayramlık elbiseleri hediye edildi. Kırtasiye malzemesi ve bayram harçlığı verildi.

Vakıf tarafından inşa edilen Hasan Esmerer camisinin açılışı yapıldı. Vakfın bölgede açılan cami sayısı 5'e ulaşırken 45 adet de su kuyusu bulunuyor.

İHH'nın yardımlarını organize eden Mustafa Öztürk, "Darfur'un hemen hemen tamamında insanlar mülteci olarak yaşamakta. Kabileler arası çatışmalardan dolayı can güvenliği olmayan insanlar; köylerini terk etmiş, hiçbir altyapısı olmayan, derme çatma ve sayıları yüz binleri bulan mülteci kamplarında yokluklar içinde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Darfur'un kalıcı projelere ihtiyacı var. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. Ramazandan sonra Darfur'da bir göz kliniği açmayı hedefliyoruz. Hedefimiz 40 bin katarakt hastasını ameliyat ederek, ışığa kavuşmalarını sağlamak. Okul, yetimhane vs. projeler için de çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Darfur nerede?

Darfur, Sudan'ın devasa çöl ve çorak arazilerinin batı kesiminde 510 kilometrekare toplam alanı bulunan 6 milyon nüfuslu, Fransa kadar geniş bir eyalet.

İHH yardım ekibinden Mustafa Öztürk, Darfurlu çocukların yaşadığı çaresizliği ve mülteci kamplarını fotoğrafladı:

HABERE YORUM KAT

1 Yorum