1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Darbeciler Şimdi de İhvan'ın Kitaplarını Yakıyor
Darbeciler Şimdi de İhvan'ın Kitaplarını Yakıyor

Darbeciler Şimdi de İhvan'ın Kitaplarını Yakıyor

Mısır'da darbeyle yönetimi ele geçiren cunta yönetimi, İhvan (Müslüman Kardeşler)'e ait izleri silmeye çalışıyor, kütüphanelerdeki eserleri tahrip ediyor.

16 Ağustos 2014 Cumartesi 19:05A+A-

Mısır'da gerçekleşen darbeden sonra başa gelen yönetim, Müslüman Kardeşler'e ait kitapları da yakmaya başladı.

Yerel bir yönetici olan Samia Mehrez, kitapların, şiddet ifadeleri ve yasaklı İslami örgütlere ait bilgiler içermesi gerekçesiyle tahrip edildiğini savundu.

Reuters'a konuşan Mehrez, geçen hafta gerçekleşen olayda darbe yönetimine ait güçlerin, Hurgada şehrinde yer alan halk kütüphanesinde bulunan, "Kardeşlik kitap ve edebiyat dizisi" adı altındaki eserleri imha ettiğini ifade etti.

Mehrez ayrıca, Muhammed Mursi döneminde kütüphaneye 36 adet kitap bağışlandığını söyledi.

Kütüphanedeki güvenlik görevlisi, tahrip edilen eserler arasında, Müslüman Kardeşler'in kurucusu Hasan el-Benna'ya ait eserlerin yanı sıra, Hz. Peygamberle ilgili kitapların ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da övgüyle bahsettiği kitapların bulunduğunu belirtti.

Geçen yıl yapılan askeri darbeyle Sisi başa geçmiş ve Müslüman Kardeşler'in desteklediği, ülkenin halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Mursi tutuklanmıştı. Mursi hala tutuklu bulunurken, binlerce Müslüman Kardeşler destekçisi de yapılan eylemler sırasında katledilmişti.

Mursi'ye yapılan darbeden sonra Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkiler de soğuk durumda.

 

HABERE YORUM KAT