1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dağda Ölen Askeri Unutan Komutana Ödül Verilmiş
Dağda Ölen Askeri Unutan Komutana Ödül Verilmiş

Dağda Ölen Askeri Unutan Komutana Ödül Verilmiş

Dağda unutulan er Selman Özay ile bir uzman çavuşun ölümü ve iki askerin yaralandığı olayla ilgili olarak mahkum olan tim komutanı Mehmet Mazı, savunmasında bu olay nedeniyle ödüllendirildiğini söyledi.

06 Kasım 2013 Çarşamba 12:37A+A-

Dava dosyasına göre, 2010 yılında Hakkari’nin Habeşti bölgesinde operasyon çıkan askerler, dinlenmek için güvenli olmayan bir noktada çadır kurdu. PKK'nın baskını sonrasında çıkan çatışmada Uzman Çavuş Erkan Ayas ve iş makinesi operatörü olarak görev yapan Jandarma Er Selman Özay vefat ederken iki asker de yaralandı. 

UYKU TULUMUNDA UNUTULDU

Radikal'de yer alan habere göre; saldırının ardından yaralı asker ile Uzman Çavuş Ayas olay yerinden tahliye edildi. Ancak vefat eden Er Selman Özay olay yerinde unutuldu. Dava dosyasına göre Özay’ın olmadığı ertesi sabah fark edildi. Ertesi gün olay yerine giden askerler Özay’ın uyku tulumu içinde hayatını kaybettiğini tespit etti. 

4 YIL HAPİS CEZASI

Askeri Savcılık olayla ilgili olarak tim komutanı Mehmet Mazı hakkında dava açtı. Askeri Mahkemede sanık Mazı’ya “Bilinçli Taksirle Birden Fazla Kişinin Ölümü ile Birlikte Birden Fazla Kişinin Yaralanmasına Sebep Olmak” suçundan 4 yıl hapis cezası verdi. Mazı, Askeri Mahkemede verdiği ifadesinde ilginç değerlendirmelerde bulundu. 

ÇELİŞKİLİ SAVUNMA

Er Özay, ertesi gün uyku tulumu içinde bulunurken, sanık komutan Mazı, ifadesinde hayatını kaybeden personelin kaçarken vurulduğu iddiasında bulunarak, “Bu olayda bana verilen sorumluluk bölgesinin mevcut personel düşünüldüğünden savunulması güçtü. Son derece emniyetsiz bir bölgede yetersiz sayıda personel ile bölgede bulunmaktaydım. Olayda yaralanan ve ölen personelin ilk ateşin yarattığı şok ile ayağa kalkan ve kaçışırken isabet alan personeldir” dedi. 

ÖDÜL VERDİLER

Mazı savunmasında hakkında olayda bir ihmali bulunmadığını hatta bu olaydan sonra kendisinin ödüllendirildiğini anlatarak şunları söyledi: “Olay sonrası Asayiş Kolordu Komutanın kendisini ve personelini tebrik ederek şerit rozet ile ödüllendirildim. Bu nedenle söz konusu olayda en ufak bir ihmalim bulunmamaktadır. Bilakis titiz ve özenli çalıştım.” 

KOMUTAN HATALI

Dava dosyasına giren bilirkişi raporu da sanık komutanın kusurlu olduğunu ortaya koydu. Raporda şöyle denildi: “İstihkam unsurlarının emniyet çemberinin dışında ve/veya mevzilerle aynı hatta tertiplenmesini engelleyememesi sanığın somut olaydaki tek hatasıdır. Sanığın almış olduğu eğitim mesleki safahatı, görevi, rütbesi ve kıdem durumu göz önüne alındığında üs bölgesinde emniyet tedbirlerinin alınması hususunda objektif olarak gerekli ve yeterli bir tecrübeye sahip olduğu ve bu nedenle sorumluluk bölgesinin emniyetinin sağlanmasından sorumlu komutan olarak gerekli emniyet ve tedbirlerinin alınmasında kusur ve ihmali bulunmaktadır.”

 

HABERE YORUM KAT