1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cumhurbaşkanlığı'ndan Netanyahu'ya Yanıt
Cumhurbaşkanlığı'ndan Netanyahu'ya Yanıt

Cumhurbaşkanlığı'ndan Netanyahu'ya Yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Erdoğan'a yönelik sözlerine yazılı bir açıklamayla yanıt verdi: Netanyahu'nun tavrı utanç verici ve ikiyüzlü bir durumdur.

15 Ocak 2015 Perşembe 14:55A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yazılı açıklamasında İsrail'in "Gazze'de sahilde oynayan çocukları hunharca katlettiğini, okulları ve hastaneleri bombaladığını, yaralıların tedavi edildiği kliniklere bile saldırmaktan geri durmadığını" belirtti. Kalın açıklamasında Gazze'ye yardım götüren ve 10 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının bütün dünya tarafından en kuvvetli şekilde kınandığını da hatırlattı. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Netanyahu'nun "bu tablo ortadayken" yaptığı açıklamayı şu sözlerle değerlendirdi:

"Bu tablo ortadayken, İsrail Başbakanı’nın, Paris’te teröre karşı düzenlenen yürüyüşü kendi siyasi amaçları için istismar etmeye çalışması, Gazze’de öldürülen masum sivillerin hatıralarına saygısızlık olduğu gibi, uluslararası  kamuoyuna karşı da zavallıca bir siyasi şov yapma arzusundan başka bir anlam taşımamaktadır. Bu çerçevede, İsrail Başbakanı’nın 14 Ocak günü Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanının kınanması yolunda çağrıda bulunması ve Gazze’de işlediği suçları unutturmaya çalışması, insanlık adına utanç verici ve ikiyüzlü bir durumdur."

Erdoğan'ın sözlerine açıklık getirdi

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Netanyahu'ya tepki gösterdiği, Mahmud Abbas'la yaptığı ortak basın toplantısında "Filistin’de geçen yıl yaşanan yıkım ve katliamın hafızalarda tazeliğini koruduğuna işaretle, binlerce masum Filistin vatandaşının hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan saldırıların  etkilerinin  bugün de devam ettiğine dikkati çektiğini" belirtti. Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Başbakanı’nın İsrail'in Gazze'de katlettiği kadın, çocuk ve gazetecilerin hesabını vermek yerine Fransa’da yaşanan elim terör olayını  kınamak üzere gerçekleştirilen yürüyüşe katılma cüretini  gösterebilmesini anlaşılamaz bulduğunu ifade etmiştir." dedi.

'İslami terör' ifadesi

İbrahim Kalın, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun "İslami terör" ifadesini kullanmasına da tepki gösterdi, bu açıklamaların kınanması gerektiğini savundu:

"Başta Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande olmak üzere önde gelen tüm dünya liderlerinin Paris’teki terör olaylarını İslam ile ilişkilendirmekten özenle imtina ettiği bir dönemde, Netanyahu’nun “İslami terör” ifadesini kullanarak bu saldırıları açıkça İslam’la ilişkilendirmeye çalışması tek kelime ile İslamofobik bir tavırdır ve kabul edilemez. İsrail Başbakanı’nın Paris saldırısını ve terör karşıtı yürüyüşü kendi siyasi çıkarları için kullanmaya çalışması esef vericidir ve herkes tarafından kınanmalıdır."

Kalın, mesajını İsrail'e yaptığı çağrıyla sonlandırdı: 

"İsrail hükümeti, anti-Semitizmin arkasına sığınarak başkalarına saldırmak yerine kendi saldırgan ve ırkçı politikalarına son vermeli ve Filistin halkının hak ve hukukuna saygı göstermeyi öğrenmelidir."

Netanyahu'nun sözleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris'te düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katılan İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında “Sanki tribünde insanlar çok heyecanla onu beklemişler gibi onlara el sallıyor. Hangi yüzle oraya gitti onu da anlamakta zorlanıyorum. Bir defa siz katlettiğiniz yavruların, kadınların hesabını verin” demişti. Netahyahu, Erdoğan'ın sözlerine Twitter hesabından yanıt verdi.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı İnternet Sitesi

HABERE YORUM KAT