1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cumhurbaşkanlığı Seçimi Takvimi Belli Oldu
Cumhurbaşkanlığı Seçimi Takvimi Belli Oldu

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Takvimi Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresinin dolması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı seçimi için takvim taslağını hazırlayan YSK, seçiminin ilk turunu 10 Ağustos, 2. turunu 24 Ağustos'ta yapmayı planlıyor.

07 Mart 2014 Cuma 18:03A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 28 Ağustos'ta görev süresinin dolması nedeniyle yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için takvim taslağını hazırlayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçiminin ilk turunu 10 Ağustos, ikinci turunu ise 24 Ağustos'ta yapmayı planlıyor. 

YSK, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili çalışmalar kapsamında seçim takvimi taslağını da hazırladı.

İki turlu seçime göre hazırlık yapan YSK'nın seçim takvimi taslağına göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu 10 Ağustos, ikinci turu ise 24 Ağustos olarak planlandı.

Bu arada, yurt dışında yaşayan vatandaşlar ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak. Bu nedenle 56 ülkede, 118 temsilcilikte sandık kurulması öngörülüyor. 

Yurt dışında yaşayan vatandaşlara 4 gün oy kullandırılması planlanıyor. Hazırlanan taslağa göre, bu vatandaşlar 31 Temmuz, 1-2-3 Ağustos tarihlerinde oy kullanacak. 

Türkiye'de alınan sonuçlarla birlikte yurt dışından gelen sonuçlar aynı anda açılacak. Bu nedenle kargo süresi de dikkate alınarak yurt dışındaki seçmenler Türkiye'den daha önce oy kullanacak.

Yurt dışında 2 milyon 750 bin 820 Türk vatandaşı oy kullanacak. 

HABERE YORUM KAT