1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haşdi Şabi’ye Cevabımız Farklı Olur
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haşdi Şabi’ye Cevabımız Farklı Olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haşdi Şabi’ye Cevabımız Farklı Olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haşdi Şabi’nin Türkmen kenti Telafer’e doğru hareket ettiğine dâir açıklamalara ilişkin, “Şu ânda böyle bir şey söz konusu değil.” dedi, “Haşdi Şabi’ye cevabımız farklı olur.” diye de ekledi.

30 Ekim 2016 Pazar 10:18A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin, Irak’ın Musul kentine bağlı olan Türkmen kenti Telafer’e doğru hareket ettiğine ilişkin açıklamasına dâir soruları yanıtladı.

AA’da yer alan habere göre, Erdoğan, “Konuyla ilgili olarak ben yetkili arkadaşlarımla da görüştüm. Bizim içeriden aldığımız bilgilerin şu ân bunu doğrulamadığını görüyoruz. Şu ânda böyle bir şey söz konusu değil. Haşdi Şabi’nin şu ânda Musul’un 80 kilometre kadar güneyinde olduğuna dâir bilgiler geldi ama o bilgilerden sonra biraz daha şartlar değişmiş olabilir, ya onlar püskürtülmüş olabilir veya ilerlemiş olsalar bile onu ancak belki şimdi alabilirim ama ciddi bir mesafe alacaklarını zannetmiyorum.” dedi.

“Telafer Meselesi”

Beştepe’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle verilen resepsiyonda soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Telafer meselesi, bizim için hassas bir konu. Telafer’de bir defa biz bu işe kesinlikle sıcak bakmayız. Sincar’da kesinlikle sıcak bakmayız. Bunu zâten bütün yetkililere çok açık net söyledim. Dedim ki Telafer tamamen Türkmen ili, ilçesi. Bunun yarısı Şia yarısı Sünni. Biz tabî değerlendirmeyi Şia, Sünni üzerinden değil aslında gönlümüzün arzusu bunu tamamen müslüman olarak bakıyoruz. Fakat Haşdi Şabi burada eğer böyle bir terör estirirse kesinlikle buna olan cevabımız bizim farklı olur.”

Başkanlık

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye başkanlık sistemi konusundaki yaklaşımı nedeniyle şahsı ve milleti adına teşekkür ettiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Burada benim ancak Anayasa’ya bakışım olabilir. Diğer konular daha çok hükümetin ilgi alanı içerisinde. Anayasa meselesinde şu ânda iktidar partisi ile MHP’nin yapmış olduğu görüşme, ülkemizin geleceği için hayırlı gelişmelerdir. Her iki siyâsî partinin ‘mesafe alalım, oturalım konuşalım’ demeleri, demokrasinin hâkim olduğu bir ülkede zâten milletimizin de beklentisidir. Yani parlamentoda niçin anlaşmalar olmaz, bir araya gelinip konuşulmaz diye milletim hep soruyor.

Beni de bu gelişmeler Cumhurbaşkanı olarak sevindiriyor. Temennim odur ki, Anayasa çalışması içersindeki maddelerin içeriğini bilmiyorum ama burada atılacak olumlu adımlar milletimi sevindirecektir. Milletim de atılan adımın arkasında olacaktır diye inanıyorum. Benim milletime inancım tam. Kesinlikle bu işte gereğini yapacaktır diye düşünüyorum.

Sayın Bahçeli’nin 15 Temmuz’dan bu yana, tutumları sebebiyle, dayanışma içindeki siyâset anlayışının, devlet adamlığı yaklaşımından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Hakaretlerle bir yere varmak mümkün değil. Adı önemli değil, burada dayanışma şart. Olması gereken, Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesine çıkmasıdır.”

HABERE YORUM KAT

1 Yorum