1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cizre'de Korkunç İddia: Katliam Yaşanabilir
Cizre'de Korkunç İddia: Katliam Yaşanabilir

Cizre'de Korkunç İddia: Katliam Yaşanabilir

PKK'lılar Cizre'de HÜDA PAR'lıların oturduğu Nur Mahallesi'ni kuşatma altına alıp evlere ateş açtı. Nur mahallesi bu gece için tedirgin.

27 Aralık 2014 Cumartesi 17:46A+A-

Cizre'de dindar insanların oturduğu Nur Mahallesi'ne yönelik PKK saldırılarının organizasyonunda HDP'li Cizre Belediyesi'nin de yer aldığı iddia edildi. PKK'lıların, mahalledeki evlere ateş açmak için kullandığı binalardan birinin Cizre Belediyesi'ne ait "Mem u Zin Kültür ve Sanat Merkezi" olduğu öğrenildi. 

Gece katliam yaşanabilir

HÜDA PAR yetkilileri, polisin mahallede kontrolü ele aldığını ancak, çekilmeleri halinde gece mahallede bir katliam yaşanabileceğini açıkladı.

İtfaiyeyi göndermiyor

Cizre Belediyesi'nin ateşe verilen evlerin söndürülmesi için çağrılan itfaiye araçlarını da göndermediği ileri sürüldü. Cizre'de yaşayan bir vatandaş, "Mahalleye uzun namlulu silahlar ile saldırı yapılırken üç evde ateşe verildi. Yangınların söndürülmesi için itfaiyeyi aradık ama Cizre Belediyesi söndürmeye gelmedi. Aynı şekilde ambulans istedik onu da göndermediler" diye konuştu. Benzer bir durum Kobani provakasyonunda da yaşanmıştı ve Siirt Belediyesi'ne ait itfaiye araçları yangınlara müdahale etmemişti.

Hastaneye götürülemediği için öldü

PKK'lılar dindar insanların yaşadığı mahalleye giriş ve çıkışları engellemek için yollara hendekler kazdı. Güvenlik güçleri de bu yüzden mahalleye giremedi. Cizre’de gece 03.00'ten beri devam eden olaylarda çok sayıda eve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı, 3 ev ateşe verildi. HÜDA Par Cizre ilçe yöneticilerinden Aziz Deniz'in babası Abdullah Deniz'in açılan ateş sonucu öldü. 66 yaşında olduğu öğrenilen Abdullah Deniz’in evindeyken uzun namlulu silahlar ile açılan ateş sonucu yaralandığı ve hastaneye götürülemediği için hayatını kaybettiği öğrenildi. Nur Mahallesi’nde oturanlar dün geceden beri güvenlik önlemleri olmadığı ve kazılan hendeklerden dolayı mahalleden çıkamıyor.

Hamile kadın ve çocukların yaşadığı ev ateşe verildi

Ateşe verilen evlerden birinde hamile kadın ve çocukların bulunduğu bu kişilerin duvarların balyozlarla kırılarak tahliye edildiği öğrenildi.

Yeni Şafak'a açıklama yapan HÜDA PAR Genel İdare Kurulu Üyesi Erdal Elibüyük, Nur Mahallesi'ne giren yollara hendekler kazınarak araç giriş çıkışının bu şekilde engellendiği ve elektrik ile telefon hatlarının da kesildiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum