1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cizre’de Al Jazeera Türk Ekibine Silahlı Saldırı (VİDEO)
Cizre’de Al Jazeera Türk Ekibine Silahlı Saldırı (VİDEO)

Cizre’de Al Jazeera Türk Ekibine Silahlı Saldırı (VİDEO)

Cizre’de Al Jazeera Türk ekibinin de kaldığı bir otele, uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.

30 Aralık 2014 Salı 10:46A+A-

Üç gün boyunca yaşanan olayları izlemek üzere Cizre’de bulunan Al Jazeera Türk ekibinden muhabir Abdülkadir Konuksever ve kameraman İlker Taş'ın da kaldığı otel binasına uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Sokakta gösteri yapan, PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H (Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi) üyeleri tarafından yapılan saldırıdan, Konuksever ve Taş yara almadan kurtuldu.

Dün akşam saatlerinde Cizre’de bulunan Mem-u Zin Otelinde kaldıkları odada, gece yaşanan çatışmaları kaydetmek üzere pencerenin önüne kamera kuran ekip üyeleri kayıt almaya başladıktan kısa bir süre sonra otel binasına ateş açıldı. Otelin arkasındaki tek katlı evlerin damlarına çıkan YDG-H üyelerinden biri kalaşnikof olduğu tahmin edilen uzun namlulu silahla pencereden çekim yapan ekip üyelerine ateş açtı.

Ekip üyelerinin yere yatarak kurtuldukları saldırıda odanın pencereleri kırılırken duvarlara üç mermi isabet etti. Görüntüler pencere kenarında kayıtta bulunan kamera tarafından kaydedildi.

YDG-H’liler ateş açtıkları sırada çevredekilerin de Kürtçe ‘Vur vur, başını kıpırdattı, seni katledeceğim’ sesleri duyuldu. Olaydan sonra otele girmeye de çalışan YDG-H’liler, otel çalışanlarının ikna etmesiyle bundan vazgeçti.

Al Jazeera Türk ekibi de olayın ardından oteli terk ederek bölgeden ayrıldı.

Demirtaş ‘gençler değil’ demişti

 

Cizre’de taziyeye katılmak üzere önceki gün Cudi Taziye Evi’ne gelen Demirtaş çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlamış çatışmaların YDG-H’lilerle alakalı olmadığını savunmuş, provokatörlere dikkat çekmişti. Demirtaş; “Gençler açıklama yaptılar, biliyorsunuz kendi aralarında yaptıkları tartışmanın sonucunu kamuoyuyla paylaştılar. Tam da bu açıklamanın yapıldığı saatlerde bu olayların yaşanması tesadüf olabilir mi?” dedikten on dakika sonra Cudi Taziye Evi’ne yüz metre uzaklıkta Nusaybin Caddesi üzerinde yine yol kesen silahlı YDG-H’liler araçları durdurarak kontrol etmişti.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum