1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Cizre İlçesinde Eve Dönüşler Başladı
Cizre İlçesinde Eve Dönüşler Başladı

Cizre İlçesinde Eve Dönüşler Başladı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağının belirli saatlerde kaldırılmasının ardından ilçeyi terk eden halk, evlerine dönmeye başladı.

02 Mart 2016 Çarşamba 10:58A+A-
Cizre'de TSK ve emniyet unsurlarınca 14 Aralık 2015'te başlatılan ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti tarafından yönetilen "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu"nun 59. gününde ilçenin temizlenmesi, kazılan çukurların kapatılması, bariyerlerin kaldırılması, tuzaklanmış patlayıcıların imha edilmesi ve bugün 05.00 itibariyle sokağa çıkma yasağının belirli saatlerde kaldırılmasının ardından, ilçeyi terk eden halk evlerine dönmeye başladı.
 
78 gün aradan sonra sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Cizre'ye çok sayıda aile dönmeye başladı. İlçe girişinde oluşturulan arama noktalarında uzun araç kuyrukları oluşurken, polis ekipleri gelenleri kimlik kontrolünün ardından ilçeye girişine izin veriyor.
 
Çok sayıda ev ve işyeri tahrip olmuş
 
PKK'lı üyelerce tuzaklanmış patlayıcılar konusunda uyarılan vatandaşlar, yanlarında getirdikleri eşyalar ile evlerine ulaşırken, PKK'lıların ilçeye verdiği zararla yüz yüze geldi. Operasyon süresince militanların verdiği tahribatın izleri hemen hemen ilçenin her sokağında görülüyor.
 
PKK'lılarca tahrip edilmiş ev ve iş yerlerini gören bazı vatandaşlar, şaşkınlık yaşadı.
 
İlçede hasar tespit çalışmalarına başlanırken, bir yandan da altyapı onarım çalışmaları sürüyor.
 
Ekipler, ara sokaklardaki molozları kaldırılırken, kopan elektrik şebekesi onarılıyor. Cizre Kaymakamlığı da vatandaşlara gıda yardımını sürdürüyor.
 
Bazı esnaf da temizledikleri iş yerini hizmete açmaya çalışırken, marketler ile işlek caddelerde yoğunluk dikkati çekiyor.
 
AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum