1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Çıplak aramayı kabul etmeyen epilepsi hastası tutukluya darp ve soruşturma iddiası!
Çıplak aramayı kabul etmeyen epilepsi hastası tutukluya darp ve soruşturma iddiası!

Çıplak aramayı kabul etmeyen epilepsi hastası tutukluya darp ve soruşturma iddiası!

Bafra Cezaevi'ne sevk edilen epilepsi hastası Selami Keleş’in çıplak aramayı kabul etmemesi üzerine gardiyanlar tarafından darp edildiği iddia edildi. Çıplak arama ve darp iddiaları soruşturulmalı!

11 Mayıs 2021 Salı 20:40A+A-

HAKSÖZ HABER

Sosyal medyada gündem olan hapishanelerde mahkumların ve emniyette göz altındaki kadınların "çıplak aramaya maruz bırakıldığı" iddiaları soruşturma ve kovuşturmalara dahil edilmediği için her yeni günde benzer iddialar ortaya çıkmaya devam ediyor.  

Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi'nden Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edilen epilepsi hastası Selami Keleş, ailesiyle gerçekleştirdiği haftalık telefon görüşmesinde yaşadığı hak ihlallerini paylaştı. 

7 Mayıs'ta sevk edildiği Bafra Cezaevi girişinde kendisine çıplak arama dayatıldığını iddia eden Keleş, bunu kabul etmediği için 7 gardiyan tarafından bir odaya alındığını, soyulduğunu, darp edildiğini ve hakarete maruz kaldığını iddia etti.

Yaşadıklarını slogan atarak protesto ettiği için hakkında disiplin soruşturması açıldığını ifade eden Keleş, karantinaya alındığı 2 metrelik odada ne battaniye ne nevresim ne de yastık olmadığını kaydetti.

Keleş, "Darp edildiğim gün yatamadım. Hastaneye de götürülüp, 45 dakika boyunca muayene olmayı bekledim. Bir dakika içinde doktor 'bir şeyi yok' diyerek beni tekrar cezaevine gönderdi. Şuanda karantinadayım" dedi.

Türkiye’de işkence karşıtı tutumu ile önemli işlere imza atan bir hükümetin hala iktidardayken geriye gidiş olarak değerlendirilecek bu tarz uygulamalar ile daha çok zarar edeceği öngörülemiyor mu?

Daha önce de kimi milletvekilleri “çıplak arama” iddialarını reddetmişti. Ancak her yaptıkları yeni açıklama ile reddettikleri “çıplak arama”nın olduğu kanısı daha çok artmıştı. Özellikle kendileriyle çelişen kimi milletvekillerinin hala ısrarla “çıplak arama yok” söylemini kullanması kamuoyu tarafından doğru bir tutum olarak kabul edilmemişti.

Çıplak aramanın tacizin bir çeşidi olduğu ve gayri insani, gayri hukuki bir zeminden güç aldığı düşünüldüğünde kesinlikle “hukukta reform ve yeni anayasa” söylemleri ile bir arada düşünülemez. Bu sebeple iddialar soruşturulmalı ve sorumluları hakkında yaptırım uygulanmalıdır!

HABERE YORUM KAT