1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çıplak arama yapmak insan hakları ihlali değilmiş!
Çıplak arama yapmak insan hakları ihlali değilmiş!

Çıplak arama yapmak insan hakları ihlali değilmiş!

Buket Aydın'ın sunduğu Koltuk programına katılan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin “çıplak arama” konusunda aynı savlarını tekrarlarken Anayasa mahkemesi kararlarını göstererek ‘çıplak aramanın insan hakları ihlali olmadığını’ söyledi.

13 Mart 2021 Cumartesi 10:00A+A-

HAKSÖZ HABER

Haber Global ekranlarında yayınlanan Buket Aydın'ın sunduğu “Koltuk” programına dün akşam katılan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zenginçıplak arama” konusunda konuştu.

Özlem Zengin yanlış anlaşıldığını ve cümlelerinin eksik alındığını belirterek,

Ben mevzuatta böyle bir şey yok demiyorum. Hatta ben şunu da söyledim genel kurulda; ‘Eğer mevzuata uygun olmayan bir arama varsa bunun takipçisi biz oluruz.’ Ama sonuçta ben olmayan bir şeye, olmadığını diyemeyecek miyim yani? Ben bir konuda cevap veriyorum ama bu bağlamından koparılıyor ve sanki bütün meseleleri ret ediyormuşum gibi bir hava ortaya çıkıyor. Bundan da şunu kast etmiyorum: Türkiye’de ve dünyada yapılan uygulamayla aynıdır bu arama uygulaması. Bu aramayı tartışalım mı, evet tartışalım. Ama gerçek zeminde tartışalım… İsmi beni rahatsız ediyor bu aramanın dünyada “Tam arama” olarak da kullanılıyor. İsmini değiştirelim mi değiştirelim. Genel kurulda bunu tartışalım ama konu bu değil. Konu Uşak’ta böyle bir hadise var mı yok mu? Ben ikna olmuş biri olarak tekrar söylüyorum ki, böyle bir arama yok. Kaldı ki ben bu kadınların avukatları ile bizzat konuştum. Hatta bir tanesi bana şöyle söyledi, dedi ki: “Ben de kendim başörtülü bir avukatım, eğer böyle bir şey görmüş olsam müvekkilimin bana sormasına söylemesine bile gerek kalmadan ben kendim buna engel olurum. Böyle bir arama olmadı” diye ifade etti…

…Velhasılıkelam Türkiye kamuoyu maalesef hiç olmayan bir olay üzerinden bence terörize edildi. Bundan çok büyük bir üzüntü duyduğumu ifade etmem gerek. Benim beklediğim şey, siyasetten de beklediğim şey; önce bu somut olaya bakalım, böyle bir hadise var mı yok mu?”

Buket Aydın “Çıplak arama yapmak insan hakları ihlali değil midir? diye sorunca Özlem Zengin,

Anayasa mahkemesi kararları var. Ben defaatle okudum. Şuanda da verilen kararlar var. Diyor ki, ‘Bu aramanın bizatihi kendisi insan hakları ihlali değildir’ diyor Anayasa Mahkemesi. Böyle kararlar var. Fakat bu tanımlanan arama türüne uygun olarak aramayı Anayasa Mahkemesi, insan hakları ihlali değildir diye değerlendiriyor. Yasaya uygun olmayan bir arama varsa elbette ki ihlaldir….

Konuşmasında kimi yerlerde söylediklerinin tersini ifade eden açıklamalarda bulunan Özlem Zengin, bir avukat olarak kendisinin de konuyla yakından ilgilendiğini ifade etti.

…Anayasa Mahkemesine bu konuyla ilgili başvurular var bu başvurularda ifade aynen şöyledir: (hatta açıp okuyabilirim de mahkeme kararı yanımdadır, taşıyorum) diyor ki, ‘Sadece bu uygulamanın var olması bunun bir insan hakları ihlali olduğu anlamına gelmez.’ ibaresi Anayasa Mahkemesi kararlarında da var. Çünkü dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde, tüm hukuk mevzuatlarında bu aramalar var. Ama bu aramalar ile alakalı bizim hep beraber bir araya gelerek daha insani bir yöntem bulmamıza engel değil. Ben Türkiye’de bu arama hiç yoktur demiyorum yani konu çok net. Uşakla alakalı bir konuyu konuşuyoruz. Mecliste söylediğim ifade de aynen bununla alakalıdır. Kaldı ki şunu da unutmamız gerekiyor, biz sizinle şu an oturduğumuz gibi konuşmuyoruz. 1-Saldırıya maruz kalıyorum. 2-Etraftan bir sürü ses var hatta hafif yollu arbede olmak üzere. Yani o hengâme içerisinde ben kendimi anlatmaya, ifade etmeye çalışıyorum. Ve tabi ki şunu da görüyorum, eğer gerçekten rahatsız olan kişi varsa bu olayla ilgili olarak ben bir avukatım yani. Hatta o gün yani aynı gün sabah genel kurulda HDP’li kadın Grup Başkan Vekilinin, başka bir kadın mahkûmla alakalı bir şeyi vardı ifadesi, bu aramalar, aramayla ilgili şikâyetinden bahsediyordu. Bir kadın mahkûm başına gelen bir konuyla ilgili bir gün sonra rahatsızlığını ifade etmiş. Bunlar tehir edilebilen işler değildir. Bu arama meselesini söylüyorum. Yani diğer konularla bunu karıştırmaya gerek yok. Tacizdir, tecavüzdür, insanların başına gelen pek çok olayı seneler sonra insanlar söylerler. Belki hiç söyleyemezler. Ama buradaki mesele, siz kamuoyunun önüne çıkıyorsunuz, zaten bunu söylüyorsunuz. Ama bununla alakalı bir tane şikâyetiniz yok. O yüzden diyorum ki yani madem böyle bir meseleden bahsediyorsunuz. Ee o zaman diyorum ki bunun şikâyetini de yapın bir zahmet. Kaldı ki dört tanesi tutuklu galiba hiçbirinin şikâyeti yok. Ben tamamının şikâyetçi olmasını da beklerdim yani. Ama tamamından da şikâyet yok hâlihazırda Çünkü onların dediği gibi bir arama söz konusu değil. Onların ikna ettiği insanlar var, o ikna ettiklerinden dört tanesinin şikâyeti var. Türkiye kamuoyu ne kadar takip eder bilemiyorum ama ben sonuna kadar takip edeceğim.”

 

HABERE YORUM KAT

10 Yorum