1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. DOĞU TÜRKİSTAN

  4. Çin’den Türkiye Vatandaşı Dr. Emet İçin Asılsız Suçlamalarla Yakalama Kararı
Çin’den Türkiye Vatandaşı Dr. Emet İçin Asılsız Suçlamalarla Yakalama Kararı

Çin’den Türkiye Vatandaşı Dr. Emet İçin Asılsız Suçlamalarla Yakalama Kararı

Doğu Türkistan'da Uygurlara karşı insanlık suçu işleyen Çin, Türkiye vatandaşı olarak yaşayan akademisyen Doç. Dr. Erkin Emet hakkında yakalama kararı çıkardı.

16 Eylül 2019 Pazartesi 13:05A+A-

Uygurlara karşı zulme devam eden Çin yönetimi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Emet’in de içinde bulunduğu listede açık kimlikleri ve adresleri belirtilen ve terörist olarak tanımladığı 24 kişilik listede yer alan çoğunluğu Kaşgar doğumlu olan bu kişilerin eylem düzenlemek için yurt dışına kaçtığını iddia etti.

emet2.jpg

Bilgi paylaşanlara büyük para ödülü

24 kişilik resimli afişin Dr.Emet’in memleketi olan Kaşgar’in Yopurga ilçesinin sokaklarına yapıştırıldığı bu kişileri bilen veya görenlerin en yakın polis merkezine ihbar etmeleri istendi. Resimli afişte ise, Dr. Emet’in de yer aldığı bu listede yer alanları gören ve bilenlerin en yakın polis merkezine ihbar etmeleri, gördükleri halde onları gizleyen ve ihbar etmeyenlerin ise en ağır şekilde cezalandırılacakları de belirtildi.

Ayrıca, bunlar hakkında ip ucu olabilecek bilgi paylaşımı yapanların büyük miktarda para ile ödüllendirileceği de açıklandı.

"Beni Türkiye'ye Çin göndermişti"

Karar.com'a konuşan Dr. Emet yakalama kararına şaşırdığını belirterek, "Çin devleti, Milletler Üniversitesi'nde öğretim görevlisiyken yüksek tahsil için beni Türkiye’ye göndermişti. Ben Pekin’de üniversitede asistanken, burslu olarak gönderilmiştim. Benim Ankara Üniversitede öğretim üyesi olduğumu herkes biliyor, Çin’in bu ilanı tam bir saçmalık." dedi.

KARAR

HABERE YORUM KAT