1. HABERLER

  2. HABER

  3. CHP'deki İstifa Depreminin Arka Planı
CHPdeki İstifa Depreminin Arka Planı

CHP'deki İstifa Depreminin Arka Planı

Gürsel Tekin, “Bu partiyi eğer E. Toprak ve G. Erol gibi isimlerle yönetecekseniz, beni arada maydanoz yapmayın” demiş.

04 Mayıs 2012 Cuma 10:45A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü gündemi, sabah saatlerinde “Parti işleri” talebiyle kabul ettiği Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’den aldığı “İstifa mektubu” ile sarsıldı. Tekin’in istifasının artçı sarsıntısı ise CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil’in MYK toplantısına “istifa kararı”yla girmesiyle geldi.

Tekin’in istifa süreci dün sabah saatlerinde Tekin’in Kılıçdaroğlu’nun makamından aldığı randevu ile başladı. Kılıçdaroğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’la görüşmesinin hemen öncesinde Tekin’i kabul etti. Kılıçdaroğlu ile Tekin’in görüşmesi 15 dakika sürdü.

Gürsel Tekin bir süredir ‘CHP’de işlerin iyi gitmediği’ ve ‘Yeterince muhalefet yapılmadığı’ konusundaki görüşlerini, yakın çevresi ve kendisine yakın milletvekilleri ile paylaşmaktaydı. Özellikle de Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarından Erdoğan Toprak, Nihat Matkap gibi isimlerle arasının açık olduğu bilinen Tekin, bir süre önce CHP lideriyle yaptığı özel görüşmede de bu isimlerin il ve ilçe kongrelerine müdahale ettiğinden şikayet etti. Tekin özellikle de İstanbul’daki kongre süreci öncesinde mevcut İstanbul il başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın genel merkez ve Erdoğan Toprak tarafından desteklenmesine karşı çıkmış, MYK’nın etkin çalışmadığından da yakınarak genel başkandan Haziran’daki büyük kurultayda parti yönetim mekanizmasında köklü bir değişim talep etmişti.

CHP’den intikam

Hürriyet'in haberine göre, Tekin’in Kılıçdaroğlu’na ilk önerisi şuydu: “Parti iyi gitmiyor. Birlik ve beraberlik kayboldu. CHP’ye başka yapılardan gelmek ayıp da suç da değil. Ancak, CHP’nin yapısını, karakterini değiştirmeye yönelik çabalar da ortada. Sanki yıllardır CHP’li kalanlardan intikam alınıyor. ‘Önder Sav’ın delegesi’ denilen delege sizi 3 sefer genel başkan seçti. Şimdi neden o delegeleri örseliyor arkadaşlarınız? Bazı MYK üyelerini MYK’dan en kısa sürede uzaklaştırın.”

Tekin sözlerini, şöyle sürdürdü: “AKP başka bir Türkiye kuruyor. Neredeyse parlamenter demokrasiyi bile fiilen rafa kaldırdı. Bizi istedikleri tartışmanın içine çekiyorlar. Sürece müdahale edilmiyor. Bunun tek nedeni ise bazı isimlerin gündemlerindeki tek konunun parti içi iktidar olması. Neredeyse 4 aydır bu çerçevedeki değerlendirmelerimi sizlere sunuyorum. Ancak hiçbirini ciddiye almadınız. Genel merkezde bir çete var ve lütfen bu çeteyi dağıtın. Bu partiyi eğer Erdoğan Toprak ve Gürsel Erol gibi isimlerle yöneteceksiniz, beni arada maydanoz yapmayın.”

Temmuza kadar böyle

Tekin’i sözünü kesmeden dinleyen Kılıçdaroğlu ise, “Söylediklerini kabul etmiyorum. Senin söylediklerini her zaman ciddiye aldım. Ki bu süreçte istediğin yönde bir değişiklik yapmayı da doğru bulmam. Temmuzdaki kurultaya kadar böyle gitsin” karşılığını verdi.

Tekin, Kılıçdaroğlu’nun isteğine, “Özür dileyerek istifa ediyorum öyleyse” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu’nun ilk tepkisi, “İstifanı kabul etmiyorum. Öğleden sonra toplanacak MYK’ya gel” oldu. Tekin, Kılıçdaroğlu’nun odasından, “Kesinlikle size yönelik bir tavır değil bu Sayın Genel Başkanım. Ancak öğleden sonraki ve sonrasındaki MYK toplantılarında olmayacağım. İstifamın kabulü şahsınızın takdiridir” diyerek çıktı.

Odasını kilitledi

Tekin, Kılıçdaroğlu’nun makamından ayrıldıktan sonra MYK’nın önemli isimlerinden Sezgin Tanrıkulu’nun odasına gitti. Tanrıkulu’na istifasıyla ilgili bilgi veren Tekin, ardından da odasına giderek özel eşyalarını topladı. Odasını kilitleyen Tekin Genel Merkez’den ayrıldı. Kılıçdaroğlu’nun Tekin’in istifa kararından duyduğu rahatsızlık, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile yaptığı görüşmeye de yansıdı. Akaydın’ın görüşmeyle ilgili, “Genel Başkan bir şey sormadı, daha çok ben konuştum” bilgisi dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’nun Tekin’in ikna edilmesi için bazı isimlerle temas kurduğu kulislere yansıdı.

Kılıçdaroğlu kabul etti

Akşam saatlerinde Kılıçdaroğlu’nun, Gürsel Tekin’in istifasını kabul ettiği açıklandı. MYK toplantısından sonra

yazılı açıklama yapan Kılıçdaroğlu, istifanın tek taraflı irade beyanı olduğunu belirterek, Tekin’in MYK’dan ayrılma kararının geçerli olduğunu ve istifasının kabul edildiğini söyledi.

Hedefteki isimler

Gürsel Tekin’i Kılıçdaroğlu’nun masasına istifasını koyma noktasına getiren sürecin 2 önemli nedeni bulunuyor. Tekin, Örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ile “CHP’nin kasasını” kontrol eden İstanbul Milletvekili- Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile arasındaki sorun 2012 Genel Seçimleri sürecinde en üst seviyeye çıktı.

İstanbul süreci

Toprak’ın koordinasyonunda yürütülen seçim kampanyasına yönelik eleştirilerle gün yüzüne çıkan ayrışma 10 Aralık Hareketi’nden CHP’ye katılan Oğuz Kaan Salıcı’nın CHP İstanbul İl Başkanlığı’na getirilmesiyle netleşti. Bu süreçte Toprak ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın’ın desteğini alan Salıcı, Tekin’in il başkanlığı döneminde beraber çalıştığı pek çok ilçe başkanı ve parti yöneticisini yönetimden uzaklaştırdı. Bu süreçte sessizliğini koruyan Tekin, 13 Mayıs’ta yapılacak il kongresinde Kılıçdaroğlu’nun, “Salıcı’yı desteklemesi yönünde ikna edilme” çabasına tepki olarak dün istifasını sundu. Tekin, seçimlerden sonra Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilen Matkap’ın da, “Sav dönemi delege ve yöneticilerine yönelik tırpan” hareketini yönettiğini ileri sürüyordu.

Bir kliğin kontrolünde

Tekin’i istifaya götüren diğer neden ise, “CHP’nin siyaset tarzı” ile ilgili değerlendirmeleri oldu. Tekin, “CHP’nin politika üretmeyen, üretilmeye çalışılan politikaları engellemeye çalışan, parti içi iktidarı hedefleyen bir kliğin kontrolüne geçtiğini, bu kliğin öncü isimlerinin ise Toprak/ Matkap ikilisi olduğunu, Kılıçdaroğlu’nun da bu kliğin etkisi altında kaldığını” savunuyordu.

İstifadan döndü

Rusya Büyükelçisi Vladimir İvanoviç İvanovsky’i makamında kabul etmesinin ardından MYK’yı toplayan Kılıçdaroğlu’na ikinci sürprizi, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil yaptı. Tamaylıgil, MYK’ya, “İstanbul İl Kongresi’nde MYK’nın bazı üyelerinin takındığı tavır” nedeniyle istifa edebileceği bilgisiyle girdi. Ancak Tamaylıgil’in, “İstanbul’la ilgili endişeleriniz giderilecek” vaadiyle istifadan vazgeçmesi için ikna edildiği ileri sürüldü.

 

HABERE YORUM KAT