1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Cemil Çiçek: Savcılar gereğini yapmalı
Cemil Çiçek: Savcılar gereğini yapmalı

Cemil Çiçek: Savcılar gereğini yapmalı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Sedat Peker'in iddiaları hakkında "Devlete güveni sağlamak" için savcıların harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

13 Mayıs 2021 Perşembe 15:50A+A-

HAKSÖZ HABER

Süleyman Soylu tarafından hakkında "organize suç örgütü yöneticisi ve üyesi olmak" suçlamasıyla soruşturma başlatılan Sedat Peker, sosyal medya hesabından videolar yayımlayarak Türkiye’deki siyaset ve mafya ilişkilerine dair “bilgiler” paylaşmıştı.

Cemil Çiçek, kamuoyunda tartışmalara ve infiale sebep olan Sedat Peker’in videolarını ve siyaset ilişkisini DW Türkçeye verdiği röportajda yorumladı.

Geçmişte TBMM Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı olarak görevler üstlenmiş olan Çiçek şu anda Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olarak siyasette yer alıyor. Çiçek, organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker'in videolarını seyreden savcıların harekete geçip gereğini yapmaları gerektiğini dile getirdi.

Adalet Bakanlığı da yapan Çiçek, gündeme damgasını vuran iddialar için "Binde biri bile doğru ise felaket ve sıkıntıdır. Binde birken önünü alamazsanız, bu yüzde bir, sonra onda bir olur, sonra bir bakarsınız ki bütün vücudu kaplamış. Türkiye bu konuda yeteri kadar geçmişte tecrübe sahibi oldu. Gerekli ders çıkartılarak gereğinin yapılması lazım" diye konuştu.

“Videoları seyreden, gazetede okuyan ilgili savcı ya da savcıların harekete geçip gereğini yapmaları lazım. Devlete güveni sağlamak açısından bu gereklidir. Bu boyuttaki iddiaları savcılar araştıracak, gerçek neyse ortaya çıkartacaktır. Suç teşkil eden bir şey varsa, evvela yargı makamlarının harekete geçmesi lazım…

“Bu bahsedilen konular şikayete bağlı suçlar değil. Ceza hukukumuzda şikayete bağlı suçların sayısı Avrupa Birliği süreciyle alakalı olarak azaltılmıştır. Savcılar, bu iddialar hakkında haberdar oldukları an itibariyle, bu iddialarla ilgili soruşturma başlatmaları gerekiyor. Basında yeteri kadar yer buldu, görmüşlerdir… Suç varsa iddianame tanzim edilir, suç yoksa takipsizlik kararı verir. İddialar doğru değilse de elbette biz gereğinin yapıldığını görür, ‘Yalanmış esası yokmuş’ deriz. Ama yargının görevini yerine getirmesi gerekir.”

HABERE YORUM KAT

4 Yorum