1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cemevi'nden Bahçeli'ye Red Cevabı
Cemevi'nden Bahçeli'ye Red Cevabı

Cemevi'nden Bahçeli'ye Red Cevabı

MHP Genel Başkanı, Tunceli'ye gitti ancak programındaki Cemevi ziyareti'ni gerçekleştiremedi. Al Jazeera'ye konuşan Cemevi Dedesi Ali Ekber Yurt, "Terörist Rıza" söyleminden dolayı Bahçeli'nin özel kalemine, "Sakın gelmeyin" dediklerini anlattı.

28 Kasım 2014 Cuma 14:30A+A-

MHP Genel Başkanı Tunceli'yi ziyaret etti. Ancak Bahçeli programında yer aldığı gibi Cemevi'ni ziyaret edemedi. Hem güvenlik kaygısıyla hem de zaten kepenkler kapalı olduğu için esnaf ziyareti de gerçekleştirilemedi. Bahçeli'nin Cemevi'ni ziyaret edememesinin nedenini, Cemevi dedesi Ali Ekber Yurt, Al Jazeera'ye anlattı. Yurt, MHP'den talep gelir gelmez, 'sakın gelmeyin' yanıtı verdiklerini söyledi. Yurt, "Seyit Rıza ile ilgili 'terörist' söylemi olmasaydı belki Bahçeli'yi kabul ederdik, ama bu koşullar altında Cemevi'nde şov yapmasına izin veremezdik" diye konuştu.

MHP'den Cemevi'ni ziyaret talebi size ne zaman ulaştı?

Bana öncelikle Valilik aracılığıyla Sayın Bahçeli'nin Tunceli'yi ziyaret edeceği haberi geldi. Ama resmi olarak Perşembe akşamı saat 17-18 sularında Sayın Bahçeli'nin özel kalem müdürü aradı. Cemevi'ni de ziyaret etmek istediklerini bildirdiler. Biz de kendilerine, açıkladığımız gibi Sayın Bahçeli'yi ağırlamak istemediğimizi bildirdik. 'Biz açıklama yaptık, hassasiyetlerimize özen gösterin, buraya sakın gelmeyin' dedik. 'Burada hakarete maruz kalırsanız, ayıp olur. Hem sizin için hem bizim için' dedik.

Neden?

Bir kaç sebep var, biz buraya herhangi bir siyasi partinin, devlet büyüğünün gelmesine karşı olmadık. Değiliz de. Buraya Başbakan'dan Sayın Demirtaş'a kadar birçok lider geldi, bizleri dinledi. Ama Bahçeli'nin gelmesinde farklı bir boyut var. Sayın Davutoğlu'nun yapmış olduğu, "Yüreğin varsa gidersin, Ankara'da söylediklerini toplumun yüzüne söylersin" konuşmasından sonra değişti. Zaten Sayın Bahçeli'nin Dersim ile, 1937-38 ile ilgili söylemleri çok kırıcı, incitici olmuştur. Başbakanımız zaten Dersim'i ikinci bir Kerbela olarak adlandırdı ve bu doğrudur. Ama Bahçeli kalkıp buna çok ciddi bir karşı duruş ve hakarete varan bir dil sergiledi, "Orada ölenler teröristtir, terörist Rıza" dedi. Seyit Rıza velev ki Bahçeli'nin dediği gibi olsa, öldürülüşü, yaşının küçültülmesi, çocuğunun yaşınını büyütülerek öldürülmesi, bunlar insanlık dışıdır. O çağda kimin yaptığı, neden yaptığı tartışılmaz artık ama kesin olan bunlar insanlık dışıdır. Tepkimiz bunadır.

Kırgın mısınız, kızgın mısınız?

Hem kırgınız, hem kızgınız. Birincisi, buraya gerçekten samimi duygularla gelmedi. Buraya Sayın Başbakan'ın meydan okumasına cevaben geldi. Biz bir siyasi partinin gelip burada meydan okumasına müsaade edemezdik. İkincisi, Sayın Bahçeli'nin söylemleri bizleri hem ciddi anlamda kırmıştır ve kızdırmıştır. Bunu da bugünkü eylemlerde gördük, Tunceli insanı bugüne kadar hiçbir misafirini böyle karşılamamıştır. Daha önce ufak tefek eylemler oluyordu ama bu derece kitlesel değil. Tunceli insanının istemediği bir insan varsa o da Bahçeli oldu.

'Terörist Rıza' dediği grup toplantısında, Alevilerin sorunlarının çözümüne ilişkin önerileri oldu Devlet Bahçeli'nin. Bunların bir bölümü sizin taleplerinizle de örtüşüyor aslında...

Sayın Bahçeli'nin bundan bir ya da ik ay önce, Seyit Rıza ile ilgili söylemleri olmasaydı, evet biz geçmişte MHP'nin solculara ve Alevilere yaptıkları hatırımızda ama kin ve nefret gütmezdik, burada konuşurduk. Yeni dönemde kavgaların bitirilmesi gerektiğini vurgular ve belki de kabul ederdik. Ama bu söylemlerin ardından buraya gelip şov yapması kesinlikle bizim kabul edebileceğimiz bir durum değildir.

Devlet Bahçeli esnaf ziyareti yapacaktı, o da iptal oldu...

Yapamazdı tabii... Elazığ'dan, Malatya'dan 150 araçlık bir konvoyla gelip "Ben Dersim'e girdim" demesin Sayın Bahçeli. MHP burada kabul gören bir parti değildir, teşkilatı da yok zaten. Elazığ'dan bir il başkanı atadılar, O'nun da bir seçim çalışması yaptığını dahi görmedik. Bakmayın siz, Bahçeli valiliğe de giremezdi aslında ama orası bir devlet kurumudur, girdi.

HABERE YORUM KAT