1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Çavuşoğlu: ABD Türkiye'yi suçlamak yerine kendi yanlış politikalarından vazgeçsin
Çavuşoğlu: ABD Türkiye'yi suçlamak yerine kendi yanlış politikalarından vazgeçsin

Çavuşoğlu: ABD Türkiye'yi suçlamak yerine kendi yanlış politikalarından vazgeçsin

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu YPG/PKK desteği için ABD'ye nota verdi. "Türkiye'yi suçlamak yerine ABD, kendi bu yanlış politikalarından vazgeçsin." dedi. Mevlüt Çavuşoğlu ABD'ye hak ettiği cevabı verirken Rusya'yı da ihmal etmemesi gerektiğini anımsamalı.

09 Ekim 2021 Cumartesi 16:40A+A-

HAKSÖZ HABER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye kararnamesini uzatması ve Türkiye'ye yönelik sözlerini değerlendirerek "Önce Türkiye'yi suçlamak yerine ABD kendi bu yanlış politikalarından vazgeçsin. Ayrıca Amerikan halkına da Amerikan Kongresine de daha dürüst davransın." dedi.

Çavuşoğlu ile Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia, Ankara'da gerçekleştirilen ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin Suriye kararnamesini uzatmasına ve Türkiye'ye yönelik ifadelerine değinen Çavuşoğlu, "Öncelikle bu mektup, kopyala yapıştır bir mektup olmuş. Bu cümleleri ve bu paragrafları Amerikan yönetimi daha önce de kullandı. Aslında Amerikan yönetimi, Kongreye mektup yollarken ya da Amerikan halkına bilgi verirken doğruyu söylemiyor." ifadelerini kullandı.

Bunun sebebi olarak, ABD'nin PKK'yı terör örgütü kabul ederken YPG'yle iş birliği yapması olduğunu belirten Çavuşoğlu, ABD'nin bu örgüte çok ciddi destek verdiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, ABD kanunlarına göre bu durumun suç olduğunu vurgulayarak "Burada bulunma amacının da DEAŞ'la mücadele olmadığını biz çok iyi biliyoruz. DEAŞ'la biz mücadele ettik. Göğüs göğse DEAŞ'la mücadele eden tek ordu, NATO içinde ve dünyada bizim ordumuzdur." diye konuştu.

Bu mücadele sonucunda 4 bin civarında teröristin öldürüldüğünü aktaran Çavuşoğlu, yabancı teröristlere yönelik ve Türkiye içinde alınan tedbirler ile uluslararası mücadeleye de destek verildiğine işaret etti.

Çavuşoğlu, IŞİD'in Afganistan'da güçlenmemesi için Taliban'la angajmana girmenin görüşüldüğünü de hatırlatarak "Peki bu teröristleri, Suriye’den oraya kim götürdü? 'YPG, mücadele etti' diyorlar ya, bunları önce bazı şehirlerden otobüslerle taşıdılar sonra uçaklarla aldılar, götürdüler Afganistan'a bıraktılar." diye konuştu.

ABD'nin Suriye ve Irak politikalarıyla birlikte tüm politikalarının Avrupa'da ve NATO'da tartışıldığını kaydeden Çavuşoğlu, tüm bunların plansız ve öngörüsüzce yapıldığını kaydetti.

Çavuşoğlu, bu plansız politikaların etkisinin Afganistan'da ve Irak'ta görüldüğüne işaret ederek "Suriye’nin o bölgesinde de etkisini görüyoruz. Ayrılıkçı, Suriye’yi bölmeye çalışan bir terör örgütüne Amerika destek veriyor. Önce Türkiye'yi suçlamak yerine ABD, kendi bu yanlış politikalarından vazgeçsin. Ayrıca Amerikan halkına da Amerikan Kongresine de daha dürüst davransın. Çünkü oraya verdiği bilgilerde çok yanlışlar var, düzgün ve dürüst olmayan bilgiler var." değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG/PKK ve IŞİD üzerinden ABD'yi hakli bir şekilde eleştirirken Rusya'nın İdlib ve Suriye emellerine dönük de bir şeyler söylemesi gerektiğini hatırlamalı. 

Suriye'de Esed ve YPG/PKK'ya açıkça destek veren, can simidi olmaktan çekinmeyen Rusya'nın hava bombardımanları ile masum sivilleri hedef aldığı süreçte Türkiye'nin Rus saldırılarına sessiz kalması giderek Rusya'ya yakınlaştığı olarak değerlendiriliyor. 

HABERE YORUM KAT