1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KEŞMİR

  4. Cammu Keşmir'de Çatışma: 3 Direnişçi Şehid Oldu
Cammu Keşmir'de Çatışma: 3 Direnişçi Şehid Oldu

Cammu Keşmir'de Çatışma: 3 Direnişçi Şehid Oldu

Hindistan’ın Cammu Keşmir bölgesinde direnişçiler ile Hindistan askeri güçleri arasında çıkan çatışmada 3 direnişçi şehid oldu.

29 Nisan 2020 Çarşamba 21:38A+A-

Hint basınındaki haberlere göre, Shopian bölgesinde bir köyde direnişçiler ile güvenlik görevlileri arasında çatışma çıktı.

Çıkan çatışmada 3 direnişçi şehid oldu.

Dün, Kulgam bölgesinde direnişçiler ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 3 direnişçi şehid olmuş, 4'ü çocuk 6 sivil yaralanmıştı.

Dünyanın birçok bölgesinde yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle hayat durma noktasına gelirken, Cammu Keşmir'de çatışmalar devam ediyor.

Son 4 ayda en fazla ölümün gerçekleştiği nisandaki çatışmalarda 28 direnişçi, 9 Hindistan güvenlik görevlisi ve 1 sivil hayatını kaybetti.

Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılması

Cammu Keşmir, İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Ancak milliyetçi Hindistan Halk Partisi (BJP) yönetimi, Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasanın 370'inci maddesini 5 Ağustos 2019'da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı.

Buna göre Yeni Delhi, bölgeyi, 31 Ekim 2019'da merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh "Birlik Toprağı" olarak ikiye ayırdı.

AA

HABERE YORUM KAT