1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. NİJERYA

  4. Boko Haram Örgütünün Amacı Nedir?
Boko Haram Örgütünün Amacı Nedir?

Boko Haram Örgütünün Amacı Nedir?

Nijerya’daki Boko Haram Örgütü dünya basınının yansıttığının aksine Nijerya’da İslâmî bir düzenin yerleşmesi için mücadele ediyor.

19 Ocak 2012 Perşembe 01:37A+A-

Haber: Osman Akyıldız / Akit

Boko Haram, 2002 yılında tüm Nijerya’nın İslam hukukuyla yönetilmesi için kuruldu. Örgüt, ilk askeri tesisini 2004 yılında Nijer sınırına yakın bir bölgede oluşturdu. Boko Haram, ilk olarak 2004 yılında Kamerun sınırı yakınlarında Nijerya polisiyle girdiği çatışmada 28 üyesini kaybetti. Üç yıl sonra, 2007 yılının Eylül ayında Boko Haram ile Nijerya polisi arasında çıkan çatışma sonrası, Nijeryalı 11 subay öldürüldü. Özellikle polis merkezleri başta olmak üzere askeri merkezleri hedef alan örgüt, 2009 yılında yüzlerce Hıristiyan milisi etkisiz hale getirdi.

Nijerya ordu birliklerinin 2009 yılında örgüt üyelerinin bulunduğu camiye düzenledikleri baskın 200 Müslümanın şehadeti ile sonuçlanmıştı. Şehid olanlar arasında Boko Haram’ın iki numaralı ismi Ebubekir Şekau’nun da bulunuyordu. Boko Haram, 26 Ağustos 2011 tarihinde Nijerya’nın başkenti Abuja kentindeki Birleşmiş Milletler binasına bombalı araçla saldırı düzenlenmiş ve bu saldırı sonrası 18 kişi hayatını kaybetmişti. Boko Haram, 2011 yılında Nijerya’da, çoğunluğu asker, polis ve Hıristiyan milisler olmak üzere 450’den fazla kişiyi etkisiz hale getirdi.

Zakzaki: Kuzey Afrika’daki Talibanla İrtibatları Var

Nijerya’daki İslami Hareket liderlerinden biri olan İbrahim Zakzaki, Boko Haram’ın Taliban ve El Kaide ile ilişki içerisinde olan bir örgüt olduğunu söyledi.. Ancak Mısırlı gazeteci Dr. Ahmed Taha, Akit’e yaptığı açıklamada Boko Haram’ın Taliban ile değil, liderliğini Ebu Mus’ab Abdulvedûd’un yaptığı Kuzey Afrika’daki El-Kaide Örgütü ile ilişkisinin olduğunu, lojistik ve askeri anlamda destek aldığını belirtti.

“Batı’nın Eğitim Müfredatını Ret Ediyoruz”

Bir dönem yakalanarak hapsedilen örgüt lideri Muhammed Yusuf, Batı tipi eğitim ve mevcut müfredatın Avrupalılar tarafından getirildiğini ve bu eğitimin haram olduğunu ve de insanların Allah’a olan inançlarını zedelediğini kaydetti. Muhammed Yusuf, BBC’ye verdiği demeçte de Avrupa tarzı eğitimi istemediklerini ve Batıcı anlayışla mücadele edeceklerini ifade etti.

“Sivilleri Nijerya Hükümeti Vuruyor”

En son el-Cezire TV’ye görüntülü bir açıklama yapan Boko Haram’ın lideri Muhammed Şiko ise, hükümet güçlerinin hem Müslümanları hem de Hıristiyan sivilleri öldürdüğünü ve suçu kendi üzerlerine attığını ifade etmişti. Kendilerinin hiçbir masumun kanına girmediklerini belirten Şiko, hiçbir kimseye zulmetmediklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

10 Yorum