1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. NİJERYA

  4. Boko Haram Maiduguri'ye Saldırdı
Boko Haram Maiduguri'ye Saldırdı

Boko Haram Maiduguri'ye Saldırdı

Boko Haram, iki yıldır ele geçirmeye çalıştığı Nijerya'nın kuzeyindeki Maiduguri'ye büyük bir saldırı başlattı. Çatışmalar sürerken en az 30 kişi hayatını kaybetti.

25 Ocak 2015 Pazar 21:40A+A-

Boko Haram, Nijerya'nın kuzeydoğu kenti Maiduguri'ye yoğun saldırı başlattı. 2013 yılından bu yana kenti ele geçirmeye çalışan Boko Haram kentin çevresinde direnişle karşılaştı. 

Nijerya ordusu, Boko Haram mevzilerine hava saldırıları düzenlerken görgü tanıkları çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Çatışmalarda en az 20 asker ile 10 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Borno eyaletinin başkenti de olan Maiduguri'de yaşayanlar çatışmaların devam ettiğini ve şiddetli patlama sesleri duyduklarını ifade etti.

Çatışmalar Maiduguri'nin dış mahallelerinde yoğunlaşırken Nijerya ordu sözcüsü Chris Olukolade kentte ve Borno eyaletinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. 

Güvenlik güçleri kentteki yolları ve iş yerlerini kapattı. 

Boko Haram, Maiduguri'nin yanı sıra ülkenin kuzeydoğusundaki Monguno'ya da saldırı düzenledi. Şiddetli çatışmaların ardından güvenlik güçleri, Boko Haram'ın kenti kontrol etmeye başladığını duyurdu.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT