1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. BM’den Arakan Açıklaması: Bangladeş’teki Kamplarda Yer Kalmadı!
BM’den Arakan Açıklaması: Bangladeş’teki Kamplarda Yer Kalmadı!

BM’den Arakan Açıklaması: Bangladeş’teki Kamplarda Yer Kalmadı!

Birleşmiş Milletler, Myanmar hükümeti ve bağlı Budist çetelerin uyguladığı zulümden kaçan Arakanlı Müslümanların 270 bine ulaştığını ve Bangladeş'teki kamplarda yer kalmadığını açıkladı.

08 Eylül 2017 Cuma 14:34A+A-

BM, Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 270 bini bulduğunu ve kamplarda yer kalmadığını açıkladı.

Yeni Şafak’ın kaydettiğine göre BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Leonard Doyle ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Duniya Aslam Khan, BM Cenevre Ofisi'nde, Arakan sorununa ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

Sözcü Doyle, son günlerde Bangladeş'e gelen 130 bin Arakanlı sığınmacının kayıtlı kamplar ile Kutupalong, Leda ve Balukhali bölgelerindeki 3 derme çatma kampta yaşama tutunduğunu, 90 bin sığınmacıyı bölge halkının misafir ettiğini ve yaklaşık 50 bin sığınmacının da spontane olarak geçici kamplara yerleştiğini belirtti.

Son iki haftada 270 bin Arakanlı sığınmacının ulaştığı Bangladeş'teki kampların aşırı kalabalık olduğunu bilgisini paylaşan Doyle, sığınmacıların acil insani yardıma ihtiyaç duyduklarını ve durumun "korkunç" olduğunu ifade etti.

Şiddet durdurulsun çağrısı

Sözcü Khan da Arakan Müslümanlarının temel insan hakları ve özgürlüklerden mahrum yaşadıklarını belirterek, bu insanların vatanlarını terk etmesine neden olan şiddet olaylarının acilen durdurulması çağrısında bulundu.

Arakan'daki "devletsiz" Müslüman azınlığın onlarca yıldır aşırı fakirlikle boğuştuğuna ve ayrımcılığa maruz kaldığına dikkati çeken Khan, son günlerde bölgede başlayan şiddet nedeniyle Arakan Müslümanlarının canlarını kurtarmak için Bangladeş'e sığınmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Khan, Arakan'dan kaçmaya çalışan Müslümanların öldüğüne dair haberlerden endişe duyduklarını vurgulayarak, kamplara ulaşan Müslümanların da açlıktan ve yorgunluktan bitkin düştüğünü söyledi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT