1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. BM: Yemen'de İnsani Kriz Yaşanabilir
BM: Yemen'de İnsani Kriz Yaşanabilir

BM: Yemen'de İnsani Kriz Yaşanabilir

BM Özel Raportörü Chaloka Beyani, Yemen'de artan çatışmaların büyük bir insani krize neden olabileceği uyarısında bulunarak, uluslararası topluma en kötü senaryoya hazırlıklı olma çağrısı yaptı.

09 Nisan 2015 Perşembe 12:43A+A-

Ülkelerinde yerinden edilmiş kişilerin hakları üzerinde çalışan BM Özel Raportörü Chaloka Beyani, yaptığı yazılı açıklamada Yemen'deki krizin hemen çözülememesi durumunda büyük bir insani krize yol açabileceği uyarısında bulundu.

Beyani, ’Uluslararası toplum en kötü durum senaryosuna hazırlıklı olmalı. Diplomatik çözüm bulunması konusunda çabalar oldukça önemli, ancak sahadaki resim oldukça kötü ve insani yardımlar hemen hızlandırılmalı’ dedi.

Son iki haftada 311 sivil, 74'ü çocuk olmak üzere 540'tan fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve 100 binden fazla kişinin yerlerinden edildiğini belirten Beyani, ‘Uluslararası toplum en kötü durum senaryosuna hazırlıklı olmalı. Ağır çatışmalar ve hava saldırıları kitlesel yerinden edilmelere yol açabilir’ ifadelerini kullandı.

Aden'e ilk insani yardım

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, tıbbi yardım malzemesi taşıyan bir geminin ülkenin güneyindeki Aden Limanı’na ulaştığını açıkladı. 

Örgütün Yemen Temsilcisi Mary Elizabeth Angris, yardım gemisinin, Aden’de kendileri tarafından yönetilen hastaneye 2.5 ton tıbbi yardım malzemesi taşıdığını söyledi.

Kızıl Haç: Durum trajik

Kızıl Haç Uluslararası komisyonu, Aden’de süren şiddetli çatışmalardan dolayı kentteki durumun ‘trajik’ olduğunu belirtti.

Komisyonun sözcüsü Marie Claire Feghali, ‘Yemen’deki insani durum çok kötü. Ülke gıda ihtiyacının yüzde 90’ını ithal eden bir ülke. Deniz, hava ve kara yolları kapalı’ ifadesini kullandı.

yemenkorfez_0-(1).jpg

Al Jazeera, AA

HABERE YORUM KAT