1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. BM: Suriye ve Irak'ta 25 Bin ‘Yabancı Savaşçı’ Var!
BM: Suriye ve Irak'ta 25 Bin ‘Yabancı Savaşçı’ Var!

BM: Suriye ve Irak'ta 25 Bin ‘Yabancı Savaşçı’ Var!

Birleşmiş Milletler raporuna göre, Suriye ve Irak'a giden “yabancı savaşçı” sayısı 25 bine yükseldi. BM'nin raporu İran, Irak Lübnan, Afganistan, Pakistan ve birçok yerden gelen Şii milisleri kapsamıyor.

02 Nisan 2015 Perşembe 14:07A+A-

HAKSÖZ-HABER

BM Güvenlik Konseyi'nin El Kaide'ye uygulanan yaptırımları denetleyen komitesinin raporuna göre, bölgeye savaşmaya giden “yabancı” sayısı 2014'ün ortasıyla Mart 2015 arasında yüzde 71 arttı.

Güvenlik Konseyi'ne sunulan raporda, son dönemde 100'den fazla ülkeden yaklaşık 25 bin “yabancı savaşçı”nın bölgeye giderek El Kaide ve IŞİD ile ilişkili gruplarda savaştığı belirtildi.

AA'da yer alan habere göre raporda, Suriye ve Irak'a giden 20 binden fazla kişinin çoğunun IŞİD'e, bir kısmının ise Nusra Cephesi'ne katıldığı kaydedildi.

Raporda ayrıca Afganistan'da 6 bin 500 civarında; Yemen, Libya ve Pakistan'da yüzlerce; Somali'de ise yüz kadar, Kuzey Afrika'daki Sahra ülkeleri ve Filipinler'de çok sayıda aktif “yabancı savaşçı” bulunduğu belirtildi.

Suriye ve Irak'a en çok Tunus, Fas, Fransa ve Rusya'dan yabancı savaşçı gittiğini ifade eden Komite, Maldivler, Finlandiya ve Trinidad ve Tabago'dan giden yabancı savaşçı sayısında artış kaydedildiği, ilk kez bazı Sahra altı Afrika ülkelerinden de bölgeye savaşmak için gidenlerin olduğunu bildirdi.

Komite, “yabancı savaşçı”ların ve mensubu oldukları ağların küresel güvenlik için ciddi ve uzun süreli tehdit oluşturduğu ve dünya kamuoyunda korku yaratan bu tehdidin çok yönlü olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.

Savaşçıların kimliğinin saptanması için gerekli bilgilerin sadece yüzde 10'unun küresel dolaşıma sokulduğuna işaret eden komite, ilgili ülkelere daha fazla istihbarat paylaşımında bulunmaları çağrısı yaptı.

Komite, Ekim 2014'te Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, IŞİD ve diğer örgütlere katılmak için 80'den fazla ülkeden 15 bin kadar “yabancı”nın Suriye ve Irak'a gittiğini açıklamıştı.

BM, İran, Irak Lübnan, Afganistan, Pakistan, Tacikistan ve daha birçok yerden gelen Şii milisleri ise raporlamıyor.

 

HABERE YORUM KAT