1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. BM: Suriye Ateşkese Uymuyor; Şiddet Sürüyor!
BM: Suriye Ateşkese Uymuyor; Şiddet Sürüyor!

BM: Suriye Ateşkese Uymuyor; Şiddet Sürüyor!

Ban Ki-Mun, Suriye'de şiddetin tüm boyutlarıyla sürdüğünü, ordunun kışlasına dönmediğini söyledi.

19 Nisan 2012 Perşembe 12:52A+A-

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye yönetiminin geçen hafta yürürlüğe giren barış planındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyledi.

Genel Sekreter, BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mektupta Suriye'de ateşkesi denetleyecek gözlemcilerin sayısının 300'e çıkarılmasını istedi.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın barış planı uyarınca 30 gözlemci bu hafta Suriye'ye gitmişti.

Ateşkesin ihlal edildiğine ilişkin sık sık haberler geliyor.

Suriye daha önce sadece 250 gözlemci kabul edeceğini açıklamıştı.

Genel Sekreter, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararından sonra kabul edilen ateşkesin tam olarak uygulanamamasına rağmen iki tarafın da şiddete son vermek istediğini söylediğini anımsattı.

Ateşkesin ilan edildiği 12 Nisan'dan bu yana çatışmaların önemli ölçüde azaldığını belirten Ban Ki-mun, ancak son günlerde şiddetin yeniden tırmanmaya, ölü ve yaralı sayısının artmaya başladığını vurguladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün Kofi Annan'ın raporunu değerlendirecek. Suriye'nin Dostları grubu da bugün Paris'te toplanıyor.

BBC BM muhabiri Barbara Plett, Ban Ki-mun'un, koşullar elverdikçe gözlemcilerin önümüzdeki haftalarda aşamalı olarak Suriye'de göreve başlamalarını hedeflediğini söylüyor.

Plett'e göre Genel Sekreter gözlemcilerin varlığının ülkedeki çatışmaları durdurmaya yardımcı olabileceğini umuyor.

Kofi Annan'ın altı maddelik barış planı, Suriye güçlerinin yerleşim bölgelerinden çekilmesini, siyasi tutsakların serbest bırakılmasını, barışçıl gösterilere izin verilmesini, gazetecilere yönelik sınırlamaların kaldırılmasını ve demokrasiye geçiş sürecinin başlamasını öngörüyor.

BM Gözlemcilerini Çevreleyen Halka Ateş

Suriye'de güvenlik güçleri, BM gözlemcilerinin bulunduğu aracı çevreleyen protesto göstericilerinin üzerine ateş açtı. Olayda en az 8 kişi yaralandı.

Yerel halk, gözlemcilerin tanklar çekildikten sonra bölgeleri ziyaret ettiklerini belirtirken, BM gözlemcileri ayrılır ayrılmaz ordunun ateş açmaya başladığını ifade etti. Amatör kameralar tarafından kaydedilen görüntülerde, BM araçlarını çeviren yüzlerce göstericinin Suriye bayrakları sallayarak, rejim karşıtı sloganlar attıkları belirtiliyor.

'GÖZLEMCİLER HUMUS'A GİREMİYOR'

Ban Ki-mun, 8 kişiden oluşan gözlemcilerin Der’a kentine gidip rahatça gezdiklerini ancak güvenlik gerekçesiyle Humus'a gidemediklerini kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Suriye'deki silahlı muhaliflerin BM'nin girişimiyle ilan edilen ateşkesin bozulması için güvenlik kuvvetlerini tahrik ettiğini ileri sürdü.

DÜN 31 KİŞİ KATLEDİLDİ

Bu arada, Suriye'de Esed askerlerinin açtığı ateşte dün 31 kişinin katledildiği bildirildi.

 

HABERE YORUM KAT