1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Bir Tekne Daha Alabora Oldu: 12 Arakanlı Hayatını Kaybetti!
Bir Tekne Daha Alabora Oldu: 12 Arakanlı Hayatını Kaybetti!

Bir Tekne Daha Alabora Oldu: 12 Arakanlı Hayatını Kaybetti!

Ordu ve çetelerin Arakan’daki zulmünden kaçarak Bangladeş’e geçmeye çalışan Müslümanları taşıyan teknenin alabora olması sonucu 6’sı çocuk olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirdi.

16 Ekim 2017 Pazartesi 09:38A+A-

Bangladeş’teki emniyet yetkilisi Şeyh Aşrafuzzaman, yaptığı açıklamada, Arakanlı Müslümanları taşıyan ve kapasitesinin üzerinde yolcu alan teknenin sabah saatlerinde Shah Porir Dwip açıklarında Bengal Körfezi’nde alabora olduğunu açıkladı.

AA’da yer alan habere göre, kurtarılan 21 kişinin, teknede yaklaşık 65 kişi olduğu bilgisini verdiğini söyleyen Aşrafuzzaman, 6’sı çocuk olmak üzere 12 kişinin cesetlerinin bulunduğunu kaydetti.

Kayıp Arakanlı Müslümanlar için arama çalışmaları sürüyor.

Arakan’da şiddet olaylarının başladığı 25 Ağustos’tan bu yana Bangladeş’e geçmeye çalışan Arakanlı Müslümanları taşıyan teknelerin alabora olması sonucu en az 184 kişi yaşamını yitirdi.

Arakanlı Müslümanlara Etnik Temizlik

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin Arakan’da sivillere düzenlediği saldırılarda 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Son saldırılarda 200’den fazla köy, ordu ve çeteler tarafından yok edildi.

Myanmar’da 1970’lerden bu yana sistematik saldırılarla etnik temizliğe maruz kalan yaklaşık iki milyon Arakanlı Müslüman’ın yüzde 84’ü çevre ülkelere sığındı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT