1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BANGLADEŞ

  4. Bir Cemaat-i İslami Lideri Daha İdam Edilecek
Bir Cemaat-i İslami Lideri Daha İdam Edilecek

Bir Cemaat-i İslami Lideri Daha İdam Edilecek

Cemaat-i İslami yöneticilerinden Kamruzzaman'ın idamının durdurulması için yapılan karar düzeltme başvurusu da reddedildi

07 Nisan 2015 Salı 13:40A+A-

Bangladeş’te Cemaat-i İslami yöneticilerinden Muhammed Kameruzzaman’ın idamı ile ilgili son temyiz başvurusu da reddedildi. Kameruzzaman’ın yakın bir zamanda idam edilmesi bekleniyor.

Kameruzzaman’ın avukatlarının Bangladeş Yüksek Mahkemesi’ne yaptıkları karar düzeltme başvurusu kabul edilmedi. Başvurunun reddedilmesinin ardından Dakka’da cezaevinde kalan Kameruzzaman’ın ailesine tebliğ gönderilerek görüşme yapabilecekleri belirtildi.

Kameruzzaman’ın idamının durdurulması için şu an başvurulacak tek yol, devlet başkanı özel affı için başvurmak. Ailesinin bunun için başvuru yapmayı düşünmediği belirtiliyor.

Bangladeş hükümeti tarafından, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında işlenen suçların araştırılması için 2010 yılında kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Mayıs 2013'te Kameruzzaman'ı hakkındaki yedi suçlamadan beşinde suçlu bulmuş ve idama mahkum etmişti. Kameruzzaman, kararı temyiz etmişti.

Kameruzzaman'a verilen idam cezası Kasım 2014’te onanmıştı.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT