1. HABERLER

 2. ETKİNLİK

 3. Bingöl'de Katliama Lanet, Direnişe Destek!
Bingölde Katliama Lanet, Direnişe Destek!

Bingöl'de Katliama Lanet, Direnişe Destek!

Bingöl’de teravih namazı sonrası Mısır’daki darbeye karşı İhvan-ı Müslim ve Mursi’ye destek gösterisi yaptılar

27 Temmuz 2013 Cumartesi 23:28A+A-

Bingöl’de bir araya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşları teravih namazı sonrası Dörtyol saat kulesi önünde Mısır’daki darbeye karşı İhvan-ı Müslim ve Mursi’ye destek gösterisi yaptılar. Gıyabi cenaze namazı kılan Müslümanlar, basın açıklaması ve dualarla Mısır Müslümanlarının yanında olduklarını ilan ettiler. Kalabalık bir katılımcı kitlenin iştirak ettiği programda basın açıklamasını Eğitim Bir-Sen şube başkanı Yunus Kava okudu.

bingol-misir-20130727-2.jpg

bingol-misir-20130727-3.jpg

bingol-misir-20130727-4.jpg

bingol-misir-20130727-5.jpg

bingol-misir-20130727-6.jpg

bingol-misir-20130727-7.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Halk İradesine Darbe Yapılmıştır

Irkçı emperyalizmin taşeronluğuna soyunarak Mısır’da halk iradesine karşı darbe yapan sözde Mısır Ordusu Mısır halkına karşı çok daha şiddetli saldırılara başlamıştır. Başta Adeviye meydanı olmak üzere ülke genelinde askeri darbeye karşı barışçıl bir şekilde direnerek tepki gösteren Mısır halkına polis ve asker tarafından gerçek mermilerle saldırılmaktadır. Dün itibari ile Rabiatü’l-Adeviyye meydanında yüzün üzerinde kardeşimiz şehit edilmiştir. Beş bin civarında yaralı vardır. Meydandaki sahra hastanesi yetersiz kalmıştır. Adeviye Camii şehitlerle ve yaralılarla dolmuştur. Gönüllü doktorlar yardım çağrısı yapmaktadırlar, ancak asker ve polis yaralıların bulunduğu bölgeye tıbbı malzeme girişine izin vermemektedir. Bu durum bir insanlık suçudur, kabul edilemez bir uygulamadır.

Halkına Kurşun Sıkanlar Halkına Hizmet Edemez

Mısır halkının iş başına getirdiği seçilmiş meşru yönetimi halk iradesine karşı çevirdikleri namlularla iktidardan uzaklaştırmaya çalışan darbeciler, halkın seçtiği idarecilere sahip çıkması karşısında şaşırmışlar ve bu sefer namluyu bizzat halka çevirmişlerdir. Sözde Mısır ordusu tüm dünyanın gözleri önünde kendi halkına karşı bir katliama girişmiştir. Halkına kurşun sıkmaktan çekinmeyen bir zihniyetin Mısır’a hizmet etmesi, Mısır’ı yönetmesi ya da Mısır’ı temsil etmesi söz konusu değildir.

Genç, ihtiyar, kadın, çocuk ayırt etmeksizin asker ve polise halka karşı gerçek mermi kullanma emrini veren darbeciler Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’ye de casusluk suçlaması gerekçesiyle hapis cezası vermişlerdir. Bu cezanın meşru hiçbir dayanağı yoktur. Elbette Müslüman Mısır’ın Cumhurbaşkanı Müslüman Filistin halkının seçilmiş temsilcisi olan Hamas ile iyi ilişkiler gerçekleştirecektir. Asıl bu ilişkiyi suç sayanların kimin hesabına çalıştıkları ve casusluk yaptıkları ortadadır. 

Mısır Ordusu Siyonizmin Taşeronu

Mısır’da yaşanılan bu süreç Büyük Ortadoğu Projesi’nin işletilmeye çalışılmasıdır. General Sisi ve beraberindeki darbe yönetimi işgalci İsrail’in çıkarlarını gözeterek hareket etmektedirler. Sözde Mısır Ordusu ırkçı emperyalizmin ve Siyonizmin taşeronluğunu yapmaktadır. İşine geldiğinde demokrasi havarisi kesilen Batı bu darbeyi alenen desteklemektedir.  Barışçıl gösteri yaparak beyan ettikleri iradenin ardında duran Mısır halkına karşı uygulanan şiddet Batılı demokrasileri hiç de rahatsız etmemektedir. Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin tutumu kronik bir ikiyüzlülüğe ve çifte standarda bizleri tekrardan şahit yapmıştır.

Onurlu Askerler İstifa etmelidir

Mübarek Ramazan ayı içerisindeyiz. Hasbi yüreklerde kardeşliğin ve merhametin daha da çok hissedildiği bir zaman dilimindeyiz. Tuttuğumuz oruç bize elimizdekini paylaşmayı ve yaraları sarmayı emrederken Müslüman bir ülkede sözde o ülkenin mensuplarından oluşan bir zihniyetin yeni yaralar açması, kan dökmesi ve halkına zulmetmesi kabul edilemez.  Seçilmiş bir cumhurbaşkanını zorla alıkoyan ve kendi halkını öldürmekten çekinmeyen bu Firavun zihniyetini esefle kınıyoruz.  Mısır Ordusunda yer alan şerefli askerleri istifa etmeye davet ediyoruz.  Tüm dünyayı Mısır’da olup bitenlere karşı duyarlı olmaya çağıyoruz. Darbeci yönetimin uluslararası tüm kurum ve kuruluşlar tarafından gayri meşru ilan edilmesini istiyoruz. Darbecilere destek olan birtakım Körfez ülkelerini bu ihanetten vazgeçmeleri noktasında uyarıyoruz.

Mısır’da başta Adeviyye Meydanı’nda olmak üzere mücahede eden tüm kardeşlerimize yanlarında olduğumuzu bir kez daha beyan ediyoruz. Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Pakistan’da, Bangladeş’te, Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Sudan’da, Somali’de, Libya’da, Tunus’ta ve Mısır’da yaşanan sıkıntılar bir kez daha göstermiştir ki Müslümanlar ancak birlikte hareket ederek kurtuluşa erebilirler.

Allah’ın selamı haksızlıklara karşı direnen tüm kardeşlerimizin üzerine olsun.

Sık sık atılan sloganlarla kesilen konuşmalar sonrası kalabalık kitlenin iştiraki ile dualar edildi.

Açıklamaya Destek veren Kuruluşlar:

 1. MEMURSEN
 2. ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ
 3. İHH BİNGÖL TEMSİLCİLİĞİ
 4. MUSTAZAFLAR CEMİYETİ
 5. BİLGİ VE DÜŞÜNCE DERNEĞİ
 6. KALEM-DER
 7. BİNGÖL BUHARA EĞİTİM VE KÜLTÜR SANAT VAKFI
 8. BİN MARİFET VAKFI
 9. ENSAR VAKFI BİNGÖL TEMSİLCİLİĞİ
 10. İLİM YAYMA CEMİYETİ BİNGÖL TEMSİLCİLİĞİ
 11. BİHADER (İmam Hatipliler Derneği)
 12. EVRENSEL HAFIZLAR DERNEĞİ
 13. EĞİTİM-BİR-SEN
 14. SAĞLIK-SEN
 15. DİYANET-SEN
 16. BEM-BİR-SEN
 17. BÜRO MEMUR-SEN
 18. TOÇ-BİR-SEN
 19. KÜLTÜR MEMUR-SEN
 20. ENERJİ-BİR-SEN
 21. BİRLİK HABER-SEN
 22. BAYINDIR MEMURSEN

 

HABERE YORUM KAT