1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bild'den "PEGIDA'ya Hayır" Kampanyası
Bild'den "PEGIDA'ya Hayır" Kampanyası

Bild'den "PEGIDA'ya Hayır" Kampanyası

Bild gazetesi, İslam karşıtı ve yabancı düşmanı gösterilerle ortaya çıkan harekete karşı "PEGIDA'ya hayır" kampanyası başlattı.

06 Ocak 2015 Salı 15:41A+A-

Aralarında siyasetçiler, sanatçılar, spor adamları ve televizyon dünyasının önemli isimleri de bulunan 50 kişi, Bild gazetesi tarafından düzenlenen "PEGIDA'ya hayır" kampanyasına destek verdi. 

Eski Başbakan Helmut Schmidt, PEGIDA gösterilerinin önyargıları, yabancı düşmanlığını ve hoşgörüsüzlüğü artırdığına dikkati çekerek, "Tabii ki Almanya bu değil. Tarihimiz ve ekonomik aklımız, bize Almanya'nın sığınmacı ve mültecileri küstürmemesi gerektiğini söylüyor. Almanya, dünyaya açık ve hoşgörülü olmak zorunda. Bu nedenlerle PEGIDA'ya hayır diyorum" dedi.

Almanya milli takımı menajeri Oliver Bierhoff de "Biz, göçmen kökenli futbolcularla dünya şampiyonu olduk. Bizim takımımızda uyum nasıl sağlanıyorsa tüm toplumda da bu şekilde uyum sağlanmalı" diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, kampanyaya katılarak PEGIDA'ya hayır diyen bir diğer isim oldu.

Steinmeier, "PEGIDA, ülkemize zarar verdiği gibi Almanya hakkında kötü bir imaj yaratıyor. Bu kişilere azınlıkta olduklarını ve çok gürültü yaptıklarını bildirmemiz lazım" dedi.

Tanınmış gazeteci ve yazar Ulrich Wickert de PEGIDA'nın Ortaçağ'dan kalma bir hareket olduğunu vurgulayarak, "PEGIDA Ortaçağ'ı anımsatıyor. Önyargıları ve aptallığı karakterize ediyor. Bugün kültürümüzün Alman yazarları tarafından Rusya, Türkiye ve Suriye'ye kadar genişlediğini görüyoruz" ifadesini kullandı.

Federal Hükümetin Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu bakanı Aydan Özoğuz, "Hiç kimse, kendi korku ya da sorunlarını başkası üzerine atmamalı. Bizler çoğulculuğun bu ülkenin refahına katkı yaptığı konusunda daha fazla bilinçlendirme yapmalıyız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT