1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bilal Erdoğan Savcılığa Giderek İfade Verdi
Bilal Erdoğan Savcılığa Giderek İfade Verdi

Bilal Erdoğan Savcılığa Giderek İfade Verdi

Başbakan Erdoğan'ın, 25 Aralık'taki operasyonunda adı geçen oğlu Bilal Erdoğan, soruşturmayı yürüten savcılara ifade verdi. Avukatı,"Suçlamaların tamamı soyut iddia ve yorumlardan ibarettir" dedi.

14 Şubat 2014 Cuma 18:19A+A-

Bilal Erdoğan'ın ifade vermek üzere 5 Şubat'ta avukatıyla birlikte Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına gittiği ortaya çıktı.

Erdoğan, soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet savcıları İsmail Uçar, Fuzuli Aydoğdu, İrfan Fidan ve Murat Çağlak'a ifade verdi.

Avukatı Ahmet Özel yazılı açıklamasında "Ortada hiçbir somut delil yokken, illegal şekilde yayınlanan tapelerden yola çıkarak Sayın Bilal Erdoğan'ın mahkum edilmeye, linç edilmeye çalışılması hukuka, insani değerlere, en temel insan hak ve özgürlüklerine yapılmış açık bir saldrırıdır" dedi. 

Açıklamanın tam metni şöyle: 

"Müvekkilim Sayın Bilal Erdoğan 05 Şubat 2014 tarihinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TMK 10. Maddesi İle Görevli ve Yetkili Bölümü’ne giderek ifadesini vermiştir.

Cumhuriyet Savcıları tarafından Bilal Erdoğan’a dosya kapsamındaki iddialar sorulmuş ve müvekkilim de tüm iddiaları ayrıntılı olarak cevaplandırmıştır. Öncelikle belirtmek isteriz ki; soruşturmanın gizliliği ilkesine sadık kalarak medyada yer alan yalan yanlış tüm haberlere rağmen bugüne kadar hiçbir açıklama yapmamayı daha uygun gördük. 

Müvekkilim Sayın Bilal Erdoğan’a yönelik suçlamaların tamamı soyut iddia ve yorumlardan ibarettir.

Müvekkilimin sıradan olan telefon görüşmeleri kaydedilmiş, elde edilen tapeler tamamen keyfi şekilde değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Aynı şekilde Sayın Bilal Erdoğan’ın belli zamanlarda fotoğrafları çekilerek, bu fotoğraflar bir suç isnadı çerçevesinde son derece keyfi bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur.

Ayrıca, müvekkilimin hiçbir şekilde haberinin olmadığı 3’üncü şahısların yaptıkları telefon konuşmaları da, aynı şekilde müvekkilim üzerinde bir suç şüphesi oluşturmak için kullanılmıştır.

Şurası son derece açıktır ki, Sayın Bilal Erdoğan, kamuoyu tarafından bilinen kimliği nedeniyle, siyasete yönelik bir yıpratma operasyonunda algı oluşturmak için mesnetsiz şekilde suçlamalara muhatap kalmıştır.

Müvekkilimi karalamak ve şüphe altında bırakmak suretiyle kamuoyu algısı oluşturularak siyasi bir sonuç elde edilmek istenmiş, bu amaç doğrultusunda da hukukun en temel ilkeleri çiğnenmiştir. 

Ses kayıtları ve görüntüler, hukuka tamamen aykırı şekilde medyaya sızdırılmış, soruşturmanın gizliliği ihlal edilmiş, operasyonun başladığı andan itibaren müvekkilim üzerinden kara bir propaganda yürütülmüş ve daha ilk andan itibaren kimi Medyada müvekkilimin suçlu olduğu hükmü verilerek adeta infaz aşamasına geçilmiştir.

Ortada somut hiçbir delil yokken, somut hiçbir suç isnadı yokken, illegal şekilde yayınlanan tapelerden yola çıkarak, Sayın Bilal Erdoğan’ın mahkum edilmeye, linç edilmeye çalışılması, hukuka, insani değerlere, en temel insan hak ve özgürlüklerine yapılmış açık bir saldırıdır.

Müvekkilim Sayın Bilal Erdoğan’ın masumiyetinin en kısa zamanda ortaya çıkması  için hukuk mücadelemizi de kararlılıkla sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bilal Erdoğan hakkında basına sızan suçlamalar

Başbakan Erdoğan’ın ‘asıl hedef benim’ diyerek tepki gösterdiği 25 Aralık’taki operasyon savcının talimatına rağmen gerçekleşmedi.

Ancak soruşturma dosyasından onlarca telefon kaydı, fotoğraf ve belge basına sızdırıldı. Bilal Erdoğan’la ilgili iddiaların önemli bölümü, yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ile ilgili.

İşadamlarının kamu ihalelerine karşılık TÜRGEV’e bağış adı altında para aktardıkları iddia ediliyor. Ayrıca vakfa alınacak bazı değerli arazilerde yaşanan problemlerin Başbakan’ın nüfuzunu kullanarak çözüldüğü öne sürülüyor. Bilal Erdoğan, bazı kamu ve özel arazilerin usulsüz şekilde TÜRGEV’e devri için girişimde bulunmakla suçlanıyor.

Etiler Polis Okulu arazisinin Bilal Erdoğan’ın ‘gizli ortağı olduğu’ iddia edilen şirket tarafından ihalesiz şekilde alınmak istenmesi de iddialar arasında.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT