1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Berberoğlu'nun Fezlekesi TBMM'ye Gönderildi
Berberoğlu'nun Fezlekesi TBMM'ye Gönderildi

Berberoğlu'nun Fezlekesi TBMM'ye Gönderildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırladığı fezlekeyi TBMM'ye gönderdi.

06 Mayıs 2016 Cuma 20:18A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "MİT tırları olayına ilişkin görüntüleri, devlet sırrı olduğunu bile bile görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili yargılanan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a vererek, FETÖ/PDY örgütüne yardım etmek suçunu işlediği" iddiasıyla hakkında soruşturma yürütülen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırladığı fezlekeyi TBMM'ye gönderdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan ve TBMM'ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilen 5 sayfalık fezlekede, "ihbar eden" olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, "şikayet edilen" olarak da TBMM 26. dönem CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu gösterildi.

Fezlekede, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında, "devletin güvenliği veya iş ve dış yararları bakımından, niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve anayasal düzene ve devletin güvenliğine karşı kurulmuş örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlarından soruşturma yürütüldüğü hatırlatıldı.

"Berberoğlu ile Dündar'ın 21 saniyelik görüşmesi"

Dündar'ın kullandığı cep telefonunun HTS kayıtlarına göre, Dündar ile Berberoğlu'nun 27 Mayıs 2015 tarihinde 21 saniye görüştükleri ve görüşme sırasında Berberoğlu'nun cihazıyla ilgili Şişli Büyükdere Caddesi adresi civarındaki baz istasyonundan sinyal bilgisi tespit edildiği savunulan fezlekede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından gönderilen yazıya göre, Enis Berberoğlu'nun, Dündar ve Gül'ün suç teşkil eden eylemine katıldığına ilişkin delil kapsamında bulunduğu ve milletvekili sıfatı açısından özel soruşturma usulüne tabi oluşu sebebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosuna ihbarda bulunulduğu dile getirildi.

"Telefon görüşmesi, Dündar ve Gül'ün yargılandığı davanın delili"

Berberoğlu'nun 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan milletvekilliği seçimlerinden sonra TBMM 26. dönem İstanbul Milletvekili seçildiği hatırlatılan fezlekede, telefon görüşmesinin tespiti üzerine Dündar ve Gül'ün yargılandığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine 30 Mart tarihinde bir yazı yazıldığı ve görüşmenin delil teşkil ettiğinin ifade edildiği kaydedildi.

"Dokunulmazlığı kaldırılsın"

"Belirtilen suçların TBMM 26. dönem Milletvekili Enis Berberoğlu tarafından işlendiğine dair ve milletvekili sıfatı itibariyle soruşturma işlemlerinin başlatılması ve kamu davası açılabilmesi için yeterli hukuki ve maddi delillerin elde edildiği kanısına varılmıştır" denilen fezlekede, isnat olunan suçlar nedeniyle hakkında soruşturma açılan Berberoğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması talep edildi. 

AA

HABERE YORUM KAT