1. HABERLER

  2. HABER

  3. Belçika'da 15 Kişi Gözaltına Alındı
Belçika'da 15 Kişi Gözaltına Alındı

Belçika'da 15 Kişi Gözaltına Alındı

Belçika'da dün akşamdan itibaren başkent Brüksel ve çevresi ile Verviers kentindeKİ baskınlarda ikisi Fransa'da olmak üzere 15 kişi gözaltına alındı.

16 Ocak 2015 Cuma 16:09A+A-

Belçika'da dün akşamdan itibaren başkent Brüksel ve çevresi ile Verviers kentindeki baskınlarda ikisi Fransa'da olmak üzere 15 kişi gözaltına alındı.

Federal savcılık, aralarında Suriye'den dönenlerin de bulunduğu çoğunluğu Brüksel ve Verviers'te toplam 12 eve baskın düzenlendiğini ve gözaltına alınan 13 kişinin sorgulandığını açıkladı. 

Baskınlar sırasında Verviers kentinde gece polisle çatışmaya giren üç şüpheliden ikisi öldürülmüş, biri yakalanmıştı.

Savcılık sözcüsü Eric Van Der Sypt, düzenlediği basın toplantısında, operasyonda gözaltına alınanların çoğunun Belçika vatandaşı olduğunu söyledi. Van Der Sypt, aynı operasyon kapsamında Fransız makamlarınca gözaltına alınan iki Belçika vatandaşının iadesini talep edeceklerini bildirdi.

Eric Van der Sypt, şüphelilerin Paris saldırılarıyla doğrudan bir bağlantısının bulunmadığını ifade etti.

Federal savcılık yetkilileri, baskınlar sırasında otomatik silahlar, el bombaları ve patlayıcılar dahil çeşitli malzeme, polis üniformaları, telsiz telefonlar ve bir miktar nakit para ele geçirildiğini iddia etti.

Soruşturmada, birkaç haftadır takip edilen zanlıların polis üniforması giyerek girecekleri emniyet binalarına saldırı düzenlemeyi planladıklarından şüphelenildiği öne sürüldü.

Bu arada, Avrupa Birliği Komisyonu sözcülerinden Mina Andreeva, Brüksel'deki AB kurumlarında güvenlik alarmı seviyesini yükselttiklerini açıkladı. Andreeva, "Bu ihtiyati bir tedbir. Somut bir tehdit bulgusu yok" diye konuştu.

Belçika hükümeti dün geceden itibaren tehdit düzeyini ülke genelinde 2'den 3'e yükseltilmişti. Bu karar ilave güvenlik tedbirleri anlamına geliyor. Tehdit düzeyi en fazla 4'e yükseltilebiliyor.

HABERE YORUM KAT