1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başörtülü Öğrenciler Uzaylı Hocayı Anlattı
Başörtülü Öğrenciler Uzaylı Hocayı Anlattı

Başörtülü Öğrenciler Uzaylı Hocayı Anlattı

Ege Üniversitesi'nde okuyan başörtülü mağdur öğrenciler hakime uzay profesörü yasakçı hocayı anlattı.

04 Temmuz 2012 Çarşamba 00:42A+A-

Ege Üniversitesi (EÜ)'nde okuyan başörtülü öğrencileri fişlediği gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hakkında, özel hayatın gizliliğini ihlâl ve eğitim öğretim hakkını engelleme suçlamalarıyla açılan davaya devam edildi.

EÜ Fen Fakültesi Dekanlığı, YÖK Denetleme Kurulu tarafından bir ay görevden men ve maaş cezası verilen Prof. Dr. Pekünlü'ye, hakkında ceza soruşturması açılması için disiplin kurulu aracılığıyla lüzumu muhakeme kararı vermişti. Pekünlü de Danıştay'a kararla ilgili itirazda bulunmuş, ancak Danıştay 1. Dairesi, dekanlığı haklı bularak kararı onamıştı. Bu karardan 25 gün sonra Esat Rennan Pekünlü, İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 26 Haziran tarihinde ilk defa hakim önüne çıkmıştı.

CİHAN Haber Ajansının geçtiği habere göre bugün 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci duruşmaya hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep edilen tutuksuz sanık Pekünlü ile mağdur öğrenci Fatma Nur Gidal ve avukatları katıldı. Tanıklardan Şeyma Köseme, Rektörlükten geçen yılın 2. döneminin başında 'başörtü serbesttir' diye bir yazı geldiğini, buna rağmen yasak yazısının kaldırılmadığını, hatta Pekünlü'nün giriş kapısına buna ilişkin çeşitli gazete kupürlerini astığını anlattı. Ev arkadaşı Fatma Nur Gidal'ın haftalarca derse giremediğini, kendisinin de devamsızlıktan kaldığını söyleyen Köseme, okula girişlerinin fiziki müdahale ile engellenmediğini, ancak çeşitli hakaretlere maruz kaldıklarını iddia etti. Köseme, bu durumu Fen Fakültesi Rektörü Prof. Dr. Nadide Kazancı'ya bildirdiklerini de sözlerine ekledi.

Okula giremediği için üzüntüsünden her gece ağladığını söyleyen Matematik üçüncü sınıf öğrencisi Ziver Abdurrahimova, "Başörtülü olarak üniversiteye geldiğimizde Rennan hoca kapının önünde giremeyeceğimizi söyleyip bizi engelliyordu. Yüksek sesle bağırıp 'geri kafalı' diyerek hakaretlerde bulunuyordu. Ve sürekli güvenlik görevlilerini çağırıyordu." diye konuştu.

Matematik bölümü öğrencilerinden Gülten Vural da Pekünlü'nün kapı önünde nöbet tutarak, başörtülü öğrencilerin sınıfa girmesini engellediğine, 'gericisiniz' dediğine şahit olduğunu ileri sürdü. Tanık öğrencilerden Fatma Günseli Yaşar ile Filiz Dursun da Rennan Pekünlü'nün kapıda başörtülü öğrencilerin fotoğraflarını çekerek içeri almadığını ifade etti.

Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Kadri Yakut, YÖK'ten başörtüsüyle gelen öğrenciler hakkında tutanak tutulması ve tespitinin yapılması yönünde bir yazı geldiğini, Pekünlü'nün, buna istinaden başörtülü öğrencileri yasağa karşı nazik bir dille uyardığını söyledi. Araştırma Görevlisi Ebru Devler ise davaya konu olayda Matematik Bölümü dersliğinde oturan müştekiyi Pekünlü'yle Anayasa Mahkemesi'nin kararını göstererek hakkında tutanak tuttuklarını kaydetti.

BASINDA YER ALAN GÖRÜNTÜLER İNCELENECEK

Duruşma, tanık ifadelerinin avukatlar tarafından değerlendirilmesi ve diğer tanıklar ile birlikte Fen Fakültesi Dekanı Nadide Kazancı, fakültede görevli güvenlik görevlilerinin dinlenilmesi ve Rennan Pekünlü'nün öğrencilerin fotoğraflarını çekerek içeri almamasıyla ilgili basında yer alan görüntülerin incelenmesi amacıyla 6 Eylül 2012 tarihine ertelendi.

 

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum