1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbuğ, Büyükanıt Balyoz'da İfade Verdi
Başbuğ, Büyükanıt Balyozda İfade Verdi

Başbuğ, Büyükanıt Balyoz'da İfade Verdi

Başbuğ, Büyükanıt ve Kalyoncu Balyoz davasında tanık olarak ifade verdi.

02 Mart 2012 Cuma 18:51A+A-

Balyoz Darbe Planı Davası kapsamında, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ile Eski Genelkurmay Başkanları Emekli Orgeneraller İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt tanık olarak ifade verdi.

2003 yılında Birinci Ordu Komutanlığı'nda darbe planlandığı iddiasına ilişkin 249'u tutuklu 365 sanığın yargılandığı davada gözler Silivri'deydi.

Balyoz Darbe Planı Davası'na bakan Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 5-7 Mart 2003 tarihli Birinci Ordu Plan Semineri'ne ilişkin sonuç raporunda imzaları bulunan Orgeneral Bekir Kalyoncu ve emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Ocak 2003 tarihli mesaj formunda imzası bulunan emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tanık olarak ifadesini aldı.

Kalyoncu, Büyükanıt ve Başbuğ, duruşma salonuna hakim ve savcıların kullandığı arka kapıdan alındı. Basına herhangi bir görüntü verilmedi.

Duruşmada ilk olarak dönemin Genelkurmay Plan ve Harekat Başkanı olan şimdiki Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu ifade verdi.

2003 tarihli Plan Semineri'ne bürokratik bir işlem çerçevesinde imza attığını anlatan Kalyoncu, "Raporda herhangi olağandışı bir duruma rastlamadım, görmedim'' dedi.

Kalyoncu: “Gerçek İsimlerin Kullanılması Yanlış”

Orgeneral Bekir Kalyoncu, "Seminerde gerçek kişi ve kurum isimlerinin kullanılmasını prensip olarak doğru bulmuyorum" dedi.

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda ise dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı olan emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt tanık olarak dinlendi.

Kendisine sunulan seminer sonuç raporunu imzaladığını belirten Büyükanıt, “Raporu imzalamam içeriğini onaylandığım anlamına gelmiyor” dedi.

Yaşar Büyükanıt, raporu imzaladıktan sonra dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkek'e arz ettiğini de söyledi.

Büyükanıt, “Raporu Genelkurmay Başkanı'na arz etmeden önce hukukçulara incelettik, görüş aldık. İçeriğine bakınca da hukuk dışı herhangi bir şey olmadığı kanaatine varıldı” şeklinde konuştu.

Daha sonra ise 2003 yılının Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olan Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ tanık olarak ifade verdi.

Genelkurmay Mesaj Formu'nda imzası bulunan İnternet Andıcı'nın tutuklu sanığı Başbuğ, "Birinci Ordu Plan Semineri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın tatbikat programının gereğidir" dedi.

3 Ocak 2003 tarihli Mesaj Formu'na da değinen Başbuğ, mesaj formunda, tatbikat Genelkurmay tatbikat programına göre icra edilmesinin istendiğini bildirdi.

Başbuğ, ayrıca, oynanması öngörülen Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo'nun (OEYTS) düzeltilmesinin de istendiğini anlattı.

Başbuğ, planlanan tatbikatın uygun görülmemesi için bir nedenin görülmediğini de anlattı.

TRT Haber 

HABERE YORUM KAT