1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Baradey’den Seçimleri Boykot Çağrısı
Baradey’den Seçimleri Boykot Çağrısı

Baradey’den Seçimleri Boykot Çağrısı

Mısır’da potansiyel cumhurbaşkanı adaylarından Baradey, hile karıştırılacağını iddia ettiği kasımdaki genel seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

08 Eylül 2010 Çarşamba 02:38A+A-

Eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanı Muhammed el Baradey, devletin reform taleplerine kulaklarını tıkaması halinde sivil itaatsizliğin son çare olduğunu da belirtti. Baradey, "Gelecek yıl ve aylar kritik ve Mısır'da iktidar değişimine şahit olacak. Genel seçim yakın ve rejim, taleplerimize cevap vermedi.

Seçime, aday olarak veya seçmen olarak her kim katılırsa milli iradeye karşı gelmiş olur" dedi. Baradey, boykotun rejimin meşruluğunun sorgulanmasını sağlayacağını ifade etti. Bu arada Baradey'in Milli Değişim İttifakı, 7 talebi içeren bir dilekçe için imza topluyor. Baradey, 6 ayda bir milyon imza topladıklarını belirterek, imza sayısının 2-3 milyona çıkmasını istediklerini söyledi. İmza kampanyasında bağımsızlara cumhurbaşkanı adayı olma hakkının verilmesi, seçimlere yargı denetimi getirilmesi, 30 yıllık olağanüstü hal yasalarının kaldırılması gibi talepler bulunuyor.

Bu arada genel seçimlerin boykot edilmesinin 2011'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri için tehlike oluşturabileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek seçimde tekrar aday olup olmayacağını açıklamadı ancak birçok Mısırlı kendisi olmasa bile Mübarek'in oğlu Cemal'i yerine geçirmeye çalışacağını düşünüyor. Baradey ise anayasa değişmediği sürece cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını tekrarladı. Mübarek'in partisinin kasımdaki seçimde hileyle oyları silip süpüreceği kaygısı üzerine genel seçimlerin boykot edilmesi çağrıları arttı.

HABERE YORUM KAT