1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Baradey: Ben Yeni Bir Firavun Değilim
Baradey: Ben Yeni Bir Firavun Değilim

Baradey: Ben Yeni Bir Firavun Değilim

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Mısır'ın yeni politik simalarından eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) başkanlarından Muhammed el Baradey, yeni bir firavun olmak istemediğini söyledi.

12 Ağustos 2010 Perşembe 04:58A+A-

Yeni bir parti kurmayarak sadece halkı bilinçlendirmeyi hedefleyen kampanyalar düzenleyen Baradey'in bu şekilde halk nezdindeki popülaritesini artırmayı hedeflediği belirtiliyor. Mısır halkının büyük çoğunluğu aynı zamanda ABD vatandaşı da olan Baradey'e mesafeli yaklaşıyor. Baradey'in otokrasinin ülke ile özdeşleşen piramitler kadar eski olduğu Mısır'a bu yıl başında gelerek bir anda siyaset arenasına girdiğini öne süren CNN, Baradey'in önümüzdeki yıl yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin muhtemel adaylarından biri olduğunu da belirtiyor. Baradey, daha önce şeffaf bir seçim yapılması durumunda aday olacağını belirtmişti. Mısır yasalarına göre bağımsız adaylar seçimlerde aday olamadığı gibi, bir önceki seçimlere katılmamış yeni bir parti liderinin de seçimlere katılması imkansız. Bir adayın seçimlere girebilmesi için hem parti lideri olması gerekiyor ve hem de Mısır meclislerinde üyelerin en az yüzde 10'unun desteğini alması gerekiyor.

Mısırlı muhalifler 2. Ramses ve Osmanlı'nın Mısır valilerinden Kavalalı Mehmet Ali Paşa'dan sonra Mısır'ı en uzun süreli yöneten isim olan Hüsnü Mübarek'i modern firavun olarak adlandırıyor ve yeni firavunlar istemediklerini belirtiyor. 2005 yılında Nobel ödülü alan Baradey, ABD'nin Irak'lı işgali öncesi dönemin ABD Başkanı George W. Bush ile de karşı karşıya gelmiş ve Saddam rejiminin kitle imha silahlarına sahip olmadığını belirtmişti.

CUMALİ ÖNAL / ZAMAN

HABERE YORUM KAT