1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. “Bangladeş’te Bir Haftada En Az 200 Arakanlı Çocuk Öldü”
“Bangladeş’te Bir Haftada En Az 200 Arakanlı Çocuk Öldü”

“Bangladeş’te Bir Haftada En Az 200 Arakanlı Çocuk Öldü”

Arakan’daki saldırılardan kurtulmayı başarıp Bangladeş’in Myanmar sınırındaki Teknaf ve Ukhiya bölgelerine göç eden en az 200 Arakanlı çocuğun yaşamını yitirdiği duyuruldu.

11 Eylül 2017 Pazartesi 22:21A+A-

AA’nın Bangladeş basınına dayandırdığı haberine göre, adının açıklanmasını istemeyen bir sağlık görevlisi, Bangladeş’e geçen Arakanlı Müslümanların sığındığı Cox’s Bazar kentindeki Teknaf ve Ukhiya bölgelerinde son bir haftada en az 200 Arakanlı çocuğun hayatını kaybettiğini belirtti.

Bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler de yaptıkları açıklamalarda, Myanmar-Bangladeş sınırındaki söz konusu ölümlere, bebeklerin yeterli gıda ve bakım alamaması, zayıf düşen annelerin bebeklerini yeterince emzirememesi ve çeşitli hastalıkların yayılmasınının sebep olduğunu kaydetti.

“Bu İnsanlar Dayanılmaz Bir Krizle Karşı Karşıya”

Bölge sakini Zahid Hasan, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çocuk ölümlerinin sayısı, yeterli gıdanın, içme suyunun olmaması ve soğukla bağlantılı hastalıklar nedeniyle artış gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Evinin etrafındaki açık alanı 100 Arakanlı Müslüman ailenin barınması için verdiğini dile getiren Zahid, Hasan, “Sadece son 3 günde 11 çocuğu defnetmek zorunda kaldık. Bu insanlar dayanılmaz bir krizle karşı karşıya.” diye konuştu.

“Son 8 Günde 700 Kadar Çocuğu Tedavi Ettik”

Merkezi Cox’s Bazar’da bulunan Gonoshasthaya Kendra isimli sivil toplum kuruluşunun direktörü Nasima Yesmin ise Arakan’da saldırıların başladığı 25 Ağustos’tan bu yana Bangladeş’e geçen Arakanlı çocukların ciddi sağlık problemleriyle karşılaştığına işaret ederek, “Son 8 günde, kliniğimizde 700 kadar Arakanlı Müslüman çocuk tedavi gördü, bunlardan 248’i yeni doğmuştu. Çocukların bağışıklığı büyüklerinki kadar güçlü değil.” bilgisini aktardı.

Yesmin, anne ve bebeklerin en çok düzenli gıda, içme suyu, güvenli bir barınak ve tıbbî malzemelere ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Binlerce Sivil Katledildi

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin Arakan’da sivillere yönelik saldırılarında 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Saldırılarda 150’den fazla köy de ordu ve çeteler tarafından yakıldı.

On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği nedeniyle hâlen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Arakan’dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş’e geçiyor. 25 Ağustos’tan bu yana Bangladeş’e 313 bin Arakanlı Müslüman ulaştı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum