1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. “Bangladeş’e Geçmeye Çalışan Daha Binlerce Arakanlı Var”
“Bangladeş’e Geçmeye Çalışan Daha Binlerce Arakanlı Var”

“Bangladeş’e Geçmeye Çalışan Daha Binlerce Arakanlı Var”

Arakan’dan Bangladeş’e geçen göçmenler, sınırın öte tarafında hâlâ ordu ve çetelerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’e geçmeye çalışan binlerce Arakanlı Müslüman olduğunu bildirdi.

25 Eylül 2017 Pazartesi 08:24A+A-

Arakanlı Müslümanların Myanmar’dan kitleler hâlinde Bangladeş’e kaçışı son hafta içinde yavaşlarken, görgü tanıkları, Bangladeş’e geçmek isteyen binlerce göçmenin, geçiş yollarının kapanması sonucu sahillerde ve orman içlerinde mahsur kaldığını belirtti.

Bangladeş’e geçen hafta içinde ulaşabilen göçmenlerin ifadelerine göre, Myanmar askerleri Bangladeş’e kaçmaya çalışanlara ateş açtığı için yolları kullanmaktan korkan çok sayıda göçmen orman içlerine saklanıyor. Ayrıca, Naf Nehri üzerinden botlarla Bangladeş’e ulaşmak isteyen göçmenler de askerler tahta botları ateşe verdiği için sahilde mahsur durumda bulunuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, bölgede 23 Ağustos’ta sivillere yönelik yeni bir şiddet dalgasının başlamasıyla birlikte yaklaşık 430 bin Arakanlı Müslüman yurtlarını terk ederek Bangladeş’e göç etmek zorunda kaldı. İlk üç hafta boyunca her gün on binlerce sivil sınırdan geçiş yaparken, son bir hafta içinde sayı belirgin bir şekilde azaldı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi de sınırdan geçen Arakanlı göçmen sayısındaki ani azalmayı doğruladı.

“Korkutmak İçin Havaya Ateş Açıyorlar”

Son günlerde Myanmar’dan Bangladeş’e ulaşan az sayıdaki göçmenden biri olan Sayid Nur, hâlen sınırın öte tarafında kaçmak için umutsuzca bekleyen binlerce Arakanlı göçmen olduğunu söyledi.

Arakan’ın Buthidaung şehrinden gelen Nur, kendi köyü ve çevre köylerden göçmenlerin Naf Nehri yakınındaki ormanlarda saklandıklarını aktardı.

Askerlerin başta köyleri terk etmeleri için ateş açtığını ifade eden Nur, şimdi ise saklandıkları orman içlerinden çıkmalarını engellemek ve korkutmak için havaya ateş açtıklarını söyledi. Nur, bu yüzden yüzlerce kişinin aileleriyle birlikte aynı yerde sıkışıp kaldığını belirtti.

Ailesini yanına alarak gece karanlığında yola çıktığını dile getiren Nur, Bangladeş’e kadar süren 9 günlük yolculuğun son 4 gününü yiyeceksiz geçirdiklerini ifade etti.

“Tahta Botlarla Açılan Göçmenlere Ateş Ettiler”

Geçen hafta Bangladeş’e ulaşan iki Arakanlı göçmen de benzer ifadeler kullandı.

Bangladeş’e cuma günü ulaşan Nur Kerim, ailesiyle Bangladeş sınırını geçmeye çalışırken askerlerin ateş açtığını ve çıkan kargaşada karısını ve çocuğunu kaybettiğini söyledi.

Perşembe günü Naf Nehri’nin Bangladeş tarafındaki Shah Porir Dwip sahiline ulaşabilen üç göçmenden biri olan Muhammed Emir, Myanmar askerlerinin tahta botlarla açılan göçmenlere ateş ettiğini anlattı. Emir, “Myanmar ordusu onlara izin vermiyor ancak fırsatını bulabilen zar zor kaçabiliyor.” ifadelerini kullandı.

“Daha Fazla Göçmene Hazır Olmalıyız”

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi de sınırın öte tarafına erişimleri olmadığı için Myanmar’daki durumu tam olarak bilemediklerini belirtti.

“Bildiklerimiz kısmi. Diğer tarafta baskı altında olan insanlar olduğunu ve bunların iç göçe zorlandıklarını biliyoruz ancak bundan sonra ne olacak o konuda bir fikrimiz yok. Daha fazla göçmene hazır olmalıyız.” diyen Grandi, Arakanlı Müslümanların durumunun hâlen dünyadaki en acil göçmen krizi olduğunu vurguladı.

Binlerce Arakanlı Katledildi

Myanmar ordusuna mensup güçler ve Budist çetelerin Arakan’da sivillere düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Saldırılarda 200 civarında köy, ordu ve çeteler tarafından yakıldı ya da kullanılamaz hâle getirildi. On binlerce Arakanlı Müslüman, can güvenliği nedeniyle hâlâ bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar’dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz üzerinden Bangladeş’e geçiyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, 25 Ağustos’tan bu yana Myanmar’daki şiddetten kaçanların sayısının 430 binden fazla olduğunu açıklamıştı.

Myanmar’dan kaçıp Bangladeş’e geçenler arasında 250 binden fazla çocuk olduğunu bildiren UNICEF, kamplarda kalan ve ailelerinden kopan çocuk sayısını bin 822 olarak tespit ettiğini duyurmuştu.

Kaynak: AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT