1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bakanlığın Sevgililer Günü İlanına Tepki
Bakanlığın Sevgililer Günü İlanına Tepki

Bakanlığın Sevgililer Günü İlanına Tepki

Kültür ve Turizm Bakanlığının ilk icraatı NYT'ye Sevgililer Günü ilanı vermek oldu. İlan tepki çekti.

14 Şubat 2013 Perşembe 12:58A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Batı kültürünün bir parçası olan Sevgililer Günü dolayısıyla ABD'de yayımlanan New York Times (NYT)'e ilan vermesi ve ilanda efsane olarak anlatılan Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan'a duyduğu aşkı konu alması tepkilere sebep oldu.

Bakanlık, Batı Dünyasında 14 Şubat'ta kutlanan ve adını Valentine isimli din adamından alan Sevgililer Günü dolayısıyla New York Times Gazetesi'ne tam sayfa ilan verdi. İlanda İstanbul’un Sevgililer Günü’nün çağrıştırdığı anlam çerçevesinde pazarlanması ve ilanın hitap ettiği kitlenin ‘güzel bir aşk’ yaşamak için İstanbul’a davet edilmesi hayretle karşılandı. İlanın arka planında Mimar Sinan’ın yaptırdığı Mihrimah Sultan Camii’nin yer alması da tepki çeken başka bir boyut oldu.

Öte yandan Türkiye'de çok önemsenmeyen ve Batılı bir gelenek olarak kabul edilen fakat son yıllarda medya yoluyla halka dayatılan Sevgililer Günü'nün bakanlık tarafından sanki Türkiye'nin bir gerçeğiymiş gibi ilan edilmesi de şaşkınlıkla karşılandı. İlanın sonunda yer alan "Aşkın gözünün kör olduğu söylenir ama İstanbul'a gelirseniz burada öyle olmadığını görürsünüz. Kendi aşk masalınızı oluşturmak için sizleri İstanbul'a bekliyoruz" ifadeleri de tepkiye neden oldu.

İlanda ayrıca son yıllarda birkaç romanda yer verilen Mimar Sinan'ın Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'a duyduğu aşka yer verilerek Mimar Sinan'ın inşa ettiği Mihrimah Sultan isimli iki camide gizli aşkını ifade ettiği iddia edildi. Oysa hem Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan'a duyduğu aşk, hem de camilerde aşkını dile getirdiği sadece iddialardan ibaret. Son yıllarda bazı romancıların, muteber hiçbir tarih kitabında yer almayan bu aşkı kurgulayarak eserlerinde yer vermesi ve medyada çokça dile getirilmesi sebebiyle aşkın gerçekten var olduğu algısına sebep oldu. Bakanlığın, yurtdışı tanıtımlarında kurgulanmış bu olaya yer vermesi de tepki oluşturdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yaklaşık 20 gün önce atanan Ömer Çelik'in ilk icraatının Türkiye kültürüyle hiçbir ilgisi olmayan Sevgililer Günü ile alakalı olması da tepki çeken başka bir konu... Adını St. Valentine isimli Hristiyan din adamından alan Sevgililer Günü, Türkiye'de son yıllarda tüketimi teşvik için sermaye grupları, bankalar ve medya tarafından halka dayatılıyor.

İşte New York Times'da yer alan o ilan:

sevgililer-gunu_ben-our-valentine_tc-kultur-bakanligi-nyt.jpg

(Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT

7 Yorum