1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bakanlardan Maden Kazası Hakkında Açıklamalar
Bakanlardan Maden Kazası Hakkında Açıklamalar

Bakanlardan Maden Kazası Hakkında Açıklamalar

Bakan Yıldız, Elvan ve Çelik, incelemelerin ardından açıklamalarda bulundular.

29 Ekim 2014 Çarşamba 01:45A+A-

Maden ocağındaki su baskını nedeniyle mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalarını incelemek üzere Karaman'ın Ermenek ilçesinde bulunan; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik incelemelerin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Maden ocağının tamamen özel bir işletme olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Bu özel işletmeyle alakalı toplam 34 işçinin vardiyada bulunduğu ve bu vardiyalar arasında izinli olanları, kurtulanları, çıkartılanları da hesap ettiğimizde toplam 18 işçimizin aşağıda kaldığını görüyoruz. Her iki saatte yaklaşık bir metrelik su yükselmesi var. Su yükselmesi devam ediyor. Suyun hangi gerekçeyle ve nasıl geldiği şu anda tespit edilmiş değil. Eski ocakta biriken yağmur sularından mı kaynaklandı, yoksa orada bir yatak mı vardı, o mu buraya tamamen boşaldı, bunları bir sonraki tespitlerimizde paylaşmış olacağız" diye konuştu.

"ZAMAN ALEYHİMİZE İŞLİYOR"

Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şu anda üst kodumuz 922, alt kodumuz da 752 metre. Bunun 820 metresine şu anda su gelmiş bulunuyor. İşçilerimiz de 777 kodunda. O yüzden zaman aleyhimize işliyor. Bunun karşısında tüm donanımları ve oradan su tahliyesini hızlıca yapabilmemiz lazım. Şu anda 1 pompa çalışıyor. Tek başına yeterli değil. Diğer pompanın da montajı yapıldı. Tabii ki bunun kangal boruları, jeneratörleri, burada sıra dışı bir hadise olduğu için de normal işletme gücünün daha üzerinde bir güç lazım. O yüzden kablosu, jeneratörü, pompası, borulama sistemleri her bir şeyi şu anda bu tedbirler alınıp Mersin'den, Karaman'dan, Konya'dan, Ermenek'ten çıktı. Bir yandan da nakliyeleri yapılıyor."

"ÖNCELİKLİ AMACIMIZ İŞÇİLERİMİZİN KURTARILMASI"

İşçi yakınlarının ocak önünde beklediğini anlatan Yıldız, onların yiyecek ihtiyaçlarının Kızılay tarafından karşılandığını bildirdi.

Yardım ekiplerinin de gelmeye devam ettiğini vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti:

"Tüm kurumlarımızla beraber buradayız. Sayın Bakanımız, değerli milletvekilimiz ve diğer yetkililerle buradaki tüm lojistik hizmetlerin karşılanmasıyla alakalı buradayız. Bu işlemleri, tedarikleri devam ettiriyoruz. Öncelikli amacımız, burada hangi sebepten kaynaklandığını daha sonraya bırakarak, işçilerimizin kurtarılması, bir an önce dışarıya çıkarılmasıyla alakalı çaba ve gayretlerimizdir. Bununla alakalı da çalışmalar devam ettiriliyor."

Hem çalışmalara refakat etmek hem de ailelerle birlikte olmak adına bölgede olduklarını dile getiren Yıldız, 16 kişinin olay sırasında dışarı çıktığını, 1 işçinin de hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Yıldız, yaralılardan durumu ciddi olan bir işçi olmadığını aktardı.

"CİDDİ SU BİRİKİNTİSİ SÖZ KONUSU"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise son derece üzücü bir hadise yaşadıklarını anlattı.

Temennilerinin yer altında bulunan 18 işçinin sağ salim çıkarılması olduğunu dile getiren Elvan, şunları kaydetti:

"Yer altında ciddi bir su birikintisi söz konusu. Buradaki öncelikli hedefimiz, bir an evvel madende bulunan su seviyesinin daha da aşağılara indirilmesi. O yönde yoğun şekilde çalışmalar sürüyor. Şu anda çalışan pompalar var. İlave pompalar şu anda yerleştirilmeye çalışılıyor. Pompa, boru, jeneratör gibi eksikliklerimiz var. Onların süratle, Konya, Karaman ve Mersin'den temin edilmesi yoluna gidildi. Muhtemelen birkaç saat içinde bunlar buraya ulaşmış olacak. Koordineli şekilde inşallah su seviyesini bir an evvel daha aşağı indirip yer altında bulunan kardeşlerimize ulaşmak istiyoruz. Öncelikli hedefimiz o. Oldukça üzüntülüyüz. Taner Yıldız beyin de bahsettiği gibi özel sektöre ait bir şirketti, şirketin bir işletmesi. Zannedersem bir taşeron vasıtasıyla işletilmesi söz konusu. Bunların detayları, bununla ilgili tahkikat Bakanlığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız tarafından yapılacaktır."

“YERİNDE GÖRMEK ÜZERE MADENE İNECEĞİZ”

(Maden ocağında), “180 sigortalı işçinin çalıştığı kayıtlarımızda mevcut. Bunun 18’nin ocakta olduğu ile ilgili kesin tespit var elimizde” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’te su tahliye çalışmalarının devam ettiğini ve maden ocağının su basan kısmını yerinde görmek üzere madene ineceklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT