1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AZERBAYCAN

  4. Azerbaycan’da Örtü Yasağına Büyük Öfke
Azerbaycan’da Örtü Yasağına Büyük Öfke

Azerbaycan’da Örtü Yasağına Büyük Öfke

Azerbaycan’da devam eden başörtüsü tartışması giderek artıyor. Başörtülü öğrenciler okullara alınmıyor. Okullarda ikna odaları kuruldu. Sokağa çıkan duyarlı Azerileri polis gözaltına aldı.

16 Aralık 2010 Perşembe 02:23A+A-

 Azerbaycan'da Eğitim Bakanı Misir Merdanov'un başörtüsünün ülke genelinde tamamen yasak olduğunu açıklamasının ardından başlayan tepkiler giderek artıyor. Yasağı protesto eden kalabalığa saldıran Azeri güvenlik güçlerinin aşırı sert tavrı ve gözaltılar inançlı Azerileri daha fazla kızdırdı. Günlerdir Bakü sokaklarında ve medyasında devam eden tesettür tartışmasını Azerbaycan Dini Ekspertler Şûrası'nın eski üyesi ve OKU Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Elşad Miri, bütün yönleri ile Akit'e yorumladı.

28 ŞUBAT HÜKÜMETİ YASAĞI BURAYA TAŞIMAK İSTEDİ

Daha önce Azerbaycan Garp Üniversitesi Öğretim Üyeliğinde de bulunan Miri, 2000 yılında Türkiye'deki 28 Şubat uzantısı hükümet döneminde Azerbaycan'a bu yasağın transfer edilmek istendiğini, ancak Cumhurbaşkanı Sarayında Fatma Abdullahzade'nin olaya müdahil olması nedeniyle bunun başarılamadığını belirterek; "2007 yılında ise bazı milletvekilleri bunu tekrar gündeme getirerek yasaklanmasını istediler. İlham Aliyev o dönemde bu yasayı geri çevirse de daha sonra yasa kabul edildi ve başörtüsü yasaklandı. 2008 yılına kadar herhangi bir sorun yaşanmadı. Ancak 2010 eğitim sezonu öncesinde bu yasağı Eğitim Bakanlığı da müfredatına koydu. Yasa onaylandı ancak Bakan bunun başörtüsü ile alakalı olmadığını açıkladı. Eğer okullarda böyle bir problem olduğunu duyarsak gidip okul müdürleri ile görüşüp bu işi çözüyorduk" diye konuştu.

İKNA ODALARI KURULDU

Geçtiğimiz günlerde Eğitim Bakanının başörtüsünün yasak olduğuna dair açıklama yapmasından hemen sonra okul idarelerinin, aileleri okula davet ederek; "Ya kızınız başını açacak, ya da okuldan atacağız" dediğini anlatan Elşad Miri; "Hatta bazıları çocukların başörtüsünün felsefesini anlamadıkları için onları başörtüsü takmamaları konusunda ikna yolunu tuttular. Okulda diğer öğretmenler de konuyla ilgili olarak çocuklarda başörtüsüne karşı psikolojik konuşmalar yapanlar bile oldu" şeklinde konuştu.

Yasağın bir anda hız kazanması üzerine hassasiyet sahibi insanların bir iki gün önce Eğitim Bakanlığının önünde bir miting yaptığını belirten Miri; "Yüzlerce kişi mitinge katılarak 'Hicaba Azadlıq' (Başörtüsüne Özgürlük) dedi. Basın ise buna yabancı kaldı. Çıkan olaylarda 15 kişi gözaltına alındı. 7 kişi hâlâ içeride. Bakan bu kişilerin kasıtlı olduklarını ve bazı grupların bu eylemleri özellikle provokasyon amaçlı olarak kullandıklarını belirtti. Basın başörtüsü aleyhine yayın yapmaya devam ediyor" dedi. Sorunun sadece başörtüsüyle ilgili olmadığını ifade eden Miri, şöyle devam etti: "Birkaç senedir Türkiye Diyanet Vakfı'nın yaptırdığı Şehitlik Camii hiçbir tamirat yapılmamasına rağmen tamirat bahanesiyle kapalı tutuluyor."

YAHUDİ MİLLETVEKİLİ: "SORUN YOK, ÖZGÜRÜZ"

Milli Meclis çatısı altında bulunan İnsan Hakları Komisyonu'nun başkan yardımcısı ve Yahudi milletvekili Yevda Abramov'un herhangi bir problemin olmadığını, Azerbaycan'ın en müsamahalı devlet olduğunu belirtmesinin ilginçliğine de dikkat çeken Miri, komisyon başkanı Rebiyyet Aslanova'nın ise konuşmasında nenelerinin örttüğü gibi başörtüsünün örtülmediğini ve "Azerbaycan'a sunulan o yabancı model, siyah örtü İslam'ın Azerbaycan modeline tamamen zıttır" dediğini belirtti. Sadece Fazıl Mustafa'nın itiraz ederek hükümetin yanlış yaptığını söylediğini sözlerine ekleyen Miri; "Biz Müslümanlar birkaç defa umre ziyaretinde bulunmuş sayın cumhurbaşkanının konuya müdahil olmasını bekliyoruz" dedi. Miri, Yahudi okullarında başörtüsünün serbest olduğunu ifade ederek "Bize de Yahudilere verdiğiniz özgürlüğü verin" diye konuştu.

MUSTAFA R. ÖZGÜR / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum