1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AZERBAYCAN

  4. Azerbaycan'da Başörtüsü Yasağı Devam Ediyor!
Azerbaycanda Başörtüsü Yasağı Devam Ediyor!

Azerbaycan'da Başörtüsü Yasağı Devam Ediyor!

Azerbaycan Eğitim Bakanının başörtüsünün okullarda yasaklandığı açıklamasının ardından halkın tepkisine rağmen yasak devam ediyor.

23 Aralık 2010 Perşembe 15:11A+A-

Mazlumder İstanbul Şubesi, Azerbaycan'da başlayan başörtüsü yasağı hakkında bir açıklama yaparak bu yasaktan Azerbaycan'ın zararlı çıkacağını belirtti ve derhal yasağa son verilmesi çağrısında bulundu.

İşte basın açıklamasının tam metni:

AZERBAYCAN'DA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI DEVAM EDİYOR!

Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan Eğitim Bakanı Misir Merdanov'un, başörtüsünün okullarda yasaklandığı yönünde yapılan açıklamasının ardından halkın tepkisine rağmen söz konusu yasak devam etmektedir.

Öğrencilerin okullarda başörtüsü takmasına yasak getirilmesi halkının çoğunluğunun Müslüman olduğu bu ülkede dindar insanlara yönelik bir zorbalığa dönüşmüştür. Eğitim Bakanı Misir Mardanov'un başörtülü kıyafetle okullara gelinmesinin yasaklandığını açıklamasının ertesi gününde sayıları 2000'i bulan Azerbaycanlı Müslümanlar, "Hicaba Azadlıq! (Başörtüsüne Özgürlük)" sloganları altında büyük çaplı gösteriler başlatmış ve bu gösterilerde 100 kadar kişi gözaltına alınmıştır.

Göstericilerden biri ve ev kadını olan 27 yaşındaki Leyla Kerimova "kızım birinci sınıfta, o kendisi istekli olarak başörtüsünü bağlıyor. Bizim bütün ailemiz inançlı insanlar. Kızım henüz sınıftan çıkarılmadı ancak, Aralık ayının sonuna kadar bir mühlet verdiler. Eğer bakanlık bu kararından dönmeyecek olursa, kızımı devlet okulundan alıp özel bir okula vermeye çalışacağım, ancak bunun altından kalkıp kalmayacağımı bilemiyorum. Ben kızımın kendi okulunda arkadaşlarıyla birlikte eğitimine devam etmesini istiyorum. Kızım hastalıklı biri değil, diğer öğrencilerden de bir farkı yok. Niçin emsallerinden tecrit edilmek isteniyor" diyerek başörtüsü yasağının temel hak ve özgürlükleri ne şekilde baltaladığını gözler önüne sermiştir.

Protestolar karşısında Eğitim Bakanlığı yetkilileri alınan karardan dönülmeyeceğini açıklayarak, okullarda başörtüsü takılmasının komşu ülke İran'ın devlete karşı halkı kışkırtmak için başörtüsü konusunu kasıtlı olarak kullandığı iddiasıyla vatandaşın haklı tepkisini dünya kamuoyuna provokasyon olarak sunmuşlardır.

Azerbaycan'ın iç mevzuatı çerçevesinde ne anayasa ne de eğitim yasaları böyle bir yasak içermemektedir. Başörtüsü yasağı yasal bir zeminden yoksun olduğu gibi Azerbaycan Anayasası'nın "İnsan  ve vatandaş hukuklarının ve hürriyetlerinin teminatı" başlıklı 71. maddesine de aykırıdır. Bu madde, insan hakları ve vatandaşlık haklarını anayasanın garantisi altına almaktadır.

Azerbaycan yönetiminin Müslüman halk üzerinde camilerde ezan yasağı ile başlayan zulmü okullarda başörtüsü yasağı ile devam etmektedir. Bu durum yasağın diğer alanlara taşacağı endişesini de beraberinde getirmektedir.

MAZLUMDER, başörtü yasağının Türkiye'de uygulanmasının yarattığı olumsuz sonuçları yakından müşahede eden bir insan hakları derneği olarak bu yasağın Azerbaycan'ın genç ve dinamik neslinin eğitimden uzaklaşmasına neden olacağı ve bunun sonucunda Azerbaycan'ın bizatihi kendisinin bundan zararlı çıkacağı kanaatindedir.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu raporlarında da geçtiği şekilde yasakçı uygulamalar en temel insan hakkı olan eğitim ve dini özgürlük hakkını ihlal etmektedir. Bu minvalde Azerbaycan'da siyasilerin ve çeşitli aydınların yasağın savunan söylem ve açıklamaları ise uluslararası hukuka ve en temel insan hakları normlarına aykırıdır.

MAZLUMDER olarak başta Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev olmak üzere Azerbaycan Hükümeti'ne uluslararası anlaşmalar ve Azerbaycan Anayasasıyla da güvence altına alınan, "eğitim hakkı" ve "din ve vicdan hürriyeti"nin de içinde bulunduğu temel hak ve özgürlüklerden yana tavır takınılması, Müslüman halk üzerinde zorbalığa dönüşen sözkonusu yasağın kaldırılması ve protestolar karşısındaki haksız tutumun sona erdirilmesi çağrısında bulunuyoruz. 

MAZLUMDER İstanbul Şubesi

Azerbaycan'da halk, başörtüsü yasağını protesto ediyor:

HABERE YORUM KAT