1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. AYM'nin Kararına Rağmen Tutuklandı
AYM'nin Kararına Rağmen Tutuklandı

AYM'nin Kararına Rağmen Tutuklandı

Anayasa Mahkemesi tarafından tam 7 kez “haksızlık yapılmıştır” kararı verilmesine rağmen Bursa’da yaşayan İsmail Özcan da Hizb-ut Tahrir’e üyelik suçlaması ile tutuklandı.

16 Mart 2020 Pazartesi 13:39A+A-

Hizb-ut Tahrir Hareketi’ne yönelik zulüm dalgası yeniden başladı. Yüksek Mahkeme’nin yıllar sonra verdiği tarihi kararlar ile rahat bir nefes alan Hizb-ut Tahrir’e gönül vermiş bir mazlumun daha özgürlüğü elinden alındı. Serdar Yılmaz’ın yargı zulmüne maruz kalarak tutuklanmasının ardından Bursa’da yaşayan İsmail Özcan da Hizb-ut Tahrir’e üyelik suçlaması ile tutuklandı.

4. kez tutuklandı

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “Hizb-ut Tahrir terör örgütü değildir” diyerek mağdurlar hakkında verdiği ‘hak ihlali’ kararını görmezden gelen yerel mahkemeler, hukuksuzlukta sınır tanımıyor. Müslümanca yaşamanın bedelini bu zamana kadar ağır cezalarla ödeyen İsmail Özcan, 4. kez tutuklandı. 14 yaşında hafız olan Özcan, hakkında verilmiş yakalama kararından dolayı tutuklanarak cezaevine konuldu. Evine gelmek üzereyken yolda tutuklanan İsmail Özcan, 2019 yılı Ekim ayında vefat eden babasının cenazesine, hakkında verilen yakalama kararı sebebiyle katılamamıştı.

Yargıtay: Hiç şiddete karışmamış

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin ceza yağdırdığı Hizb-ut Tahrir’e yönelik “terör örgütü” suçlamasına itiraz eden Yargıtay Üyesi Mustafa Kurtaran, 19 Temmuz 2017 tarihli şerhinde, Hizbut Tahrir’in terör örgütü olmadığını, Hizb-ut Tahrir’in kuruluşundan bugüne kadar ülkemizde veya başka bir ülkede şiddet olayına karışmadığını savunmuştu. Akit’in deşifre ettiği hukuksuzlukları dikkate alarak Yılmaz Çelik’in bireysel başvurusunu değerlendiren AYM, Hizb-ut Tahrir’in terör örgütü olmadığını vurguladığı kararında, zulmün durdurulması gerektiğine dikkat çekilmişti.

AYM: Somut delil yok

Yargıtay ve mahkemelerin Hizb-ut Tahrir’in silahlı bir terör örgütü olarak kabul edilmesine ilişkin karar gerekçelerinin “yeterli” olmadığına hükmeden AYM’nin Yılmaz Çelik ile ilgili verdiği hak ihlali kararın gerekçesi 26 Ekim günü Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. AYM, geçtiğimiz günlerde de Mahmut Oğuz isimli mazlumun adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetmişti. Hayali örgüt üyeliğinden cezalandırılan Oğuz’un yeniden yargılanmasına karar verilmişti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum