1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. AYM: Hizb-ut Tahrir Mensupları Yeniden Yargılanmalı 
AYM: Hizb-ut Tahrir Mensupları Yeniden Yargılanmalı 

AYM: Hizb-ut Tahrir Mensupları Yeniden Yargılanmalı 

Hizb-ut Tahrir'e mensup tutuklulara haksızlık yapıldığını tespit eden Anayasa Mahkemesi, 15 mazlum hakkında "yeniden yargılanma" kararı verdi. AYM, son 1,5 yıl içinde 7 kez 'hak ihlali kararı' vermiş oldu. 

13 Ocak 2020 Pazartesi 12:46A+A-

Yerel mahkemeler Hizb-ut Tahrir’e yönelik yargılamalarda ısrarla cephe alırken, Anayasa Mahkemesi (AYM) hukuk dersi vermeye devam ediyor. Anayasa Mahkemesi, 15 Hizb-ut Tahrirli’nin yargılanmalarında hak ihlali bulunduğu gerekçesiyle 7. kez “yeniden yargılanma” kararı verdi. Hizb-ut Tahrir’in “terör örgütü” olarak kabul edilmesine ilişkin yeterli bir değerlendirme yapılmadığına hükmeden AYM, tarihi kararıyla mazlumlara yönelik uygulanan zulmü tescilledi. 

Yargıtay’a hukuk dersi 

Hizb-ut Tahrir davalarıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’nce emsal teşkil edecek kararlara bir yenisi eklendi. Hizb-ut Tahrir yargılamalarına yönelik Ankara, Erzurum, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Van’dan yapılan bireysel başvuruları değerlendiren Yüksek Mahkeme, toplam 15 mazluma hem yerel mahkemeler hem de Yargıtay tarafından verilen kararlarda hak ihlali yapıldığına hükmetti. 

Son bir buçuk yıl içinde 7 kez ‘hak ihlali kararı’ veren AYM, mağdurların talebini şöyle aktardı: “Başvurucular; Hizb-ut Tahrir isimli oluşumun bir terör örgütü olmadığını, bu oluşumun şiddet içeren herhangi bir faaliyetinin bulunmadığını belirterek silahlı terör örgütü üyesi olma suçundan mahkûmiyetlerine karar verilmesi nedeniyle adil yargılanma haklarının ihlal edildiğini ileri sürmüşlerdir.” 

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum