1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Avrupa İle Nükleer Müzakerelerde İlerleme
Avrupa İle Nükleer Müzakerelerde İlerleme

Avrupa İle Nükleer Müzakerelerde İlerleme

Brüksel'de İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile İngiliz, Alman ve Fransız Dışişleri Bakanları ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'n yürüttüğü nükleer müzakerelerde ilerleme sağlandığı açıklandı.

17 Mart 2015 Salı 13:30A+A-

Toplantının ardından konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, "Hala ilerleme sağlıyoruz ama oraya (anlaşmaya) varılacaksa gidilmesi gereken uzun bir yol var" ifadesini kullandı.

Federica Mogherini ise anlaşmaya varılması için gerekli unsurların mevcut olduğunu fakat doldurulması gereken boşluklar bulunduğunu belirterek, "Faydalı bir toplantıydı ve gelecek günler ve haftalarda sürecin ilerlemesine katkısı olacağından eminim" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius de esaslı bir anlaşmadan yana olduklarını dile getirerek, "Bazı noktalar henüz çözülmüş değil. Bunları çözebileceğimizi umuyoruz" diye konuştu.

İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’nın oluşturduğu "5+1 grubu" arasındaki müzakerelerde mart sonuna kadar çerçeve anlaşması ve 1 Temmuz'da kapsamlı anlaşma hedefiyle görüşmelere bu hafta İsviçre'nin Lozan kentinde devam edilecek.

HABERE YORUM KAT