1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arap Birliği'nden "Ortak Arap Gücü" Kararı
Arap Birliği'nden "Ortak Arap Gücü" Kararı

Arap Birliği'nden "Ortak Arap Gücü" Kararı

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'nin "Ortak Arap Gücü" kurulmasını öngören karar tasarısını onayladığı bildirildi.

27 Mart 2015 Cuma 15:32A+A-
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'nin Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde düzenlediği toplantının ardından gazetecilere açıklama yaptı.
 
Dışişleri bakanlarının, Arap ulusal güvenliğinin sağlanmasını öngören karar tasarısını onayladığını dile getiren Arabi, tasarı üzerinde Eylül 2014'ten bu yana çalışıldığını belirtti.
 
Arabi ayrıca, tasarının, Arap liderlerinin cumartesi günü Şarm eş-Şeyh'te bir araya geleceği toplantıda görüşülmesi için sunulduğunu kaydetti.
 
Arap dışişleri bakanlarının Yemen'deki kriz ile ilgili özel oturum düzenledikleri kaydedildi. Bu oturumun sonucunda Arap ülkeleri ve Arap Birliği'nin etkin siyaset yolu izleme ve sözleri icraata dönüştürme yönündeki kararlılığını açıklayan bir bildiri yayınlandığı aktarıldı.
 
Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre de tasarı, üye ülkelerin güvenliği ile Arap milletinin güvenliğinin doğrudan tehdit edilmesi durumunda ve bölgede hızlı müdahalede bulunacak "Ortak Arap Gücü"nün kurulmasını öngörüyor.
 
AA

HABERE YORUM KAT